Самоусъвършенстването е човешка добродетел, а следването й на работното място не е химера. Всяка фирма може да създаде условия в работната среда и да подпомага служителите да се самоусъвършенстват постоянно и безкрайно.
Защо й трябва на фирмата да се грижи за това, е въпрос, който не би следвало да се задава. Да имаш служители, които се стремят към постоянно усъвършенстване е цяло богатство. Това са хора с силна вътрешна енергия, мотивация, с честно отношение към клиентите. И не се изисква много от страна на мениджърите и собствениците да подкрепят вярата и усилията на служителите в това направление.
В своя бестселър “Монахът, който продаде своето ферари”, Робин Шарма говори за седем важни добродетели. Събрани в едно цяло, седемте добродетели са житейска философия, съвкупност от принципи, ако щете “религия”. която ни помага да се сдобием с това, за което мечтаем.
Нека си припомним кои са тези добродетели:
- Овладей ума си
- Следвай целта си
- Практикувай кайдзен
- Живей с дисциплина
- Уважавай времето си
- Служи безкористно на другите
- Прегърни настоящето
По-долу, на основа на препоръките на Робин Шарма, който е един от ревностните проповедници на човешката добродетелност, включително и към постоянното самоусъвършенстване, ще ви предложа няколко простички идеи за работното място. Те са “евтини”, лесно приложими и не изискват големи усилия. В замяна на това осигуряват среда, в която служителите биха могли да следват ежедневно определени ритуали. За тях Робин Шарма твърди, че са пътят към постоянното и безкрайно усъвършенстване.
Нека заедно да видим каква е природата на тази добродетел.
Добродетел 3: “Практикувай кайдзен (постоянно и безкрайно усъвършенстване)”
Стремежът и усилията за постоянно и безкрайно самоусъвършенстване е отличителен знак на хората, които искат да имат будно състояние и дух и са устремени към духовно извисяване. Не всички сме такива. Достатъчно е да си припомним категоричните, а понякога и язвителни реплики от типа на “Докога ще се блъскам и кога ще живея?
Само че, ако не подобряваме вътрешния си свят, няма да ни възможно да подобрим нищо и във външния си свят. И тъй като вътрешният свят е нашето аз, нашите възприятия, възгледи, начин на мислене, ценности, то неговото усъвършенстване се изразява в разширяване на нашето съзнание. Не е същото като усвояването на нови познания, или знанието на повече неща.
Както казва Робин Шарма, усъвършенстването означава да посвещаваме всекидневно време за изграждане на силен характер, изпълнен с самодисциплина, енергия, оптимизъм, вяра в себе си. Само тогава можем да бъдем възнаградени с богатство, душевно спокойствие, удовлетвореност и щастие.
Ритуали за самоусъвършенстване
Според Робин Шарма ежедневното спазване на определени ритуали е основното, за да постигнем самоусъвършенстване. Той дори твърди, че ако ги спазваме стриктно в продължение на 21 дни, неусетно ще придобием навика да ги следваме, приучавайки се да извършваме определени действия.
Шарма е почитател на древни източни ритуали, базирани на източната философия кайдзен. Прочетете и преценете сами за какво става дума, а в добавка обърнете внимание на идеите, които можем да разгърнем и на работното място.
1. Ритуал на Уединението
Този ритуал изисква да имаме в дневния график задължителен период на спокойствие – между 15 и 50 минути, време, в което да сме абсолютно сами, за да се възползваме от лечебната сила на мълчанието. Мълчанието в уединение ни помага да получим вътрешно спокойствие, равновесие, вътрешен мир, чувство на благополучие, безгранична вътрешна енергия.
Ритуалът на уединението може да се прилага рано сутрин – у дома, в близкия парк или градина. Същевременно би могло да се прилага и на работното място.
Едно красиво и спокойно място във фирмата, в което можем да се уединяваме за кратко време, ще върши полезна работа. Това може да е малка вътрешна градина, зелен кът или просто тиха стая (зала) с зеленина.
2. Ритуал на Физичността (грижи за тялото)
Грижа на всеки е да разбужда физическия потенциал на тялото си с някаква система от движения. Колкото и да е смешно, но аз си спомням за минутките за т.нар. “производствена гимнастика” от едно време, когато работници и служители организирано се раздвижваха с прости физически упражнения.
Малък фитнес център във фирмата или карти за посещение на външен фитнес център, също поощряват спазването на ритуала на физичността. А така също става част от фирмения пейзаж, което се харесва и укрепва общия дух.
3. Ритуал на Живото хранене
Живото хранене е противоположното на лошото хранене. Свикнали сме с лошото хранене – пържени картофи, бургери, пържоли, солети, бисквити, вафли. Не обръщаме внимание, че то направо изцежда умствената и физическа енергия.
Живата храна е създадена от естественото взаимодействие на слънцето, въздуха, почвата и водата – пресни зеленчуци, плодове, зърна, ядки.
Кетъринг с такава храна, или малка кухня, където всеки може да си приготви набързо такава храна, са само едни от вариантите за хранене с жива храна.
4. Ритуал на Изобилното знание
Този ритуал се състои в това да продължаваш да се учиш и разширяваш кръга на собствените си знания в името на собственото благо и благото на околните, така че да станеш нещо като “ученик на живота”.
Половин час на ден за четене, според Робин Шарма прави чудеса с личното усъвършенстване. При условие, че не се чете безразборно, а системно – по определен въпрос, всеки ден, последвано от анализ на прочетеното. В книгите се намират отговорите на много въпроси и различни проблеми. “Ако искаш да бъдеш добър адвокат, баща, приятел или любовник – казва Робин Шарма – ще намериш книги, които да те изстрелят право нагоре към тези цели.”
Малка фирмена библиотека с избрана литература, книга за подарък, подбрани статии от интернет по определена тема, защо не и кратка работна среща на определена тема по предварително прочетена книга или статия – това са част от възможностите, които фирмата може да създаде, за да подпомага и стимулира служителите да спазват ритуала на изобилното знание.
Ако прибавим към тях и семинарите, тренингите, обученията и планове за персонално развитие, получаваме богата палитра от възможности.
5. Ритуал на Личната Медитация
Има различни мнения за медитацията, но едно от тях е, че това е начин да се научим да мислим, но така че да процъфтяваме.
В източната философия кайдзен се препоръчва воденето на дневник – какво сме правили и какво са били мислите ни през изтеклия ден. Това е надежден начин да изработваме свои вътрешни критерии, а с тяхна помощ по-лесно осъзнаваме кое е правилното и кое е неправилното.
Фирмената среда може много да помогне на служителите да следват ритуала на личната медитация с помощта на периодични кратки тренинги.
Ако това изглежда прекалено скъпо, ето друго предложение – месечните разговори на всеки мениджър с всеки служител поотделно за неговото лично изпълнение на работата през месеца. Помислете колко много губим, когато не разговаряме за причините, довели до успех или неуспех.
6. Ритуалът на Музиката
Музиката притежава огромна сила и един от най-силните мотиватори. Фирмите могат да използват тази сила и да дават възможност на служителите си да са в компанията на музика – такава, каквато им харесва, с помощта на съвременни технически средства. Фирми с подобна практика заслужават поздравления.
7. Ритуалът на Изречената Дума
Думите оказват голямо влияние върху ума. Както казва Робин Шарма, важно е какво казваш на другите, но по-важно е е нова, което казваш на себе си. По този начин можем да се видим по-добре, някак си “отстрани”.
Има термин в социалната психология, изведен на основа на задълбочени проучвания върху човешкия аз, че каквото най-често мислиш за себе си, това и се сбъдва.
Какво може да се направи на работното място във връзка с този ритуал? Кратки, но периодични семинари на тема “самоусъвършенстване”, “позитивно мислене”, “собствено пророчество”, работни срещи и разговори в малки групи служители за изпълнение на месечната индивидуална и групова работа, отпразнуване на някаква обща за фирмата победа – това са разбира се част от възможните формати.
8. Ритуалът на Съгласувания Характер
Тъй като тук става дума за изграждане на характер, помислете за следните качества на характера – трудолюбие, състрадание, скромност, търпение, честност и смелост. Според Робин Шарма всичко това генерира дълбоко чувство на вътрешна хармония и спокойствие.
Ако фирмата възнаграждава редовно по-горните качества и ги утвърждава допълнително чрез писани ценности, няма как служителите лека-полека да не не стават по-трудолюбиви, по-скромни, по-търпеливи, по-честни, по-смели и решителни в действията си.
9. Ритуалът на Простотата
Този ритуал изисква воденето на скромен живот.
Обърнете внимание как кайдзен гледа на скромния, прост начин на живот: “Никога недей да живееш, затънал в незначителни неща. Съсредоточи се в приоритетите си, върху онези действия, които имат смисъл.”
В трескавия живот на много фирми на повърхността нещо кипи, но на практика истинските резултати са малко.
Моите препоръки, за да подпомогнем служителите да спазват ритуала на простотата на работното място са свързани изцяло с мениджмънта: проста, достъпна и много добре разяснена организация на работа, разпределение на лични отговорности, комуникации; кратки, точни и обсъдени до детайли длъжностни характеристики; точни, измерими, постижими задачи и цели; месечно обсъждане на резултатите в работата, корекция на действията.
В резюме
Самоусъвършенстването на работното място е напълно възможно. По-горе има няколко несложни за приложение идеи, с които бихме могли да създадем работна среда, която подтиква към самоусъвършенстване. А заедно с това и придържане към човешките добродетели.
Снимка: Casa Velas Hotel, CC