Quantcast
Channel: Нова Визия
Viewing all articles
Browse latest Browse all 1223

Как да се организира обучение от типа “Обядвай и учи”

$
0
0
Как да се организира обучение от типа "Обядвай и учи"

Как да се организира обучение от типа "Обядвай и учи"

Обучението от типа “Обядвай и учи” е свеж начин за провеждане на вътрешнофирмено обучение, който се използва рядко от фирмите. В по-свободен стил може да се казва също и “Хапни и учи”, ако не е свързано конкретно с обяд.

Обучение от типа “Обядвай и учи” представлява програмирано учебно събитие по време на обядната почивка. Може да се използва служебния стол (ресторант) или просто офиса, в който работят служителите. Подобно обучение е по-неформално – всеки може да си донесе обяда и да си хапва, докато тече сесията. Пести се време, което никога не е достатъчно.

Не всяка тема за обучение е подходяща за “Обядвай и учи”. Тя следва да е нещо по-леко и да не надвишава 35-40 мин. В този смисъл, следва да се внимава с теми като фирмено управление, морал на хората във фирмата, трудова дисциплина, състояние на фирмата и други подобни по-комплексни теми.

Темите, които могат да се разглеждат по време на обучение от типа “Обядвай и учи” са по-скоро с опознавателен или напомнящ характер. Примерни теми могат да са например запознаване на служителите с нови продукти на компанията, с новости в производството, продажбите и др. Обучението може да е дори и на извънслужебна тема, например възможности за застраховане, за почивка, за развлечение, хранителни навици, здравословен начин на живот и др.

Бих препоръчала обучение от типа “Обядвай и учи” да е съпроводено от презентация на екран (съобразен с размерите на помещението), да е кратко и по възможност, да е поднесено по забавен начин.

Ето няколко насоки относно организирането на обучение “Обядвай и учи”.

1. Цялостна програма

Можеш само да спечелиш, ако не просто организираш едно изолирано или инцидентно обучение от подобен характер, а планираш цялостна програма “Обядвай и учи” с няколко подходящи за твоята компания теми.

Когато разполагаш с цялостна програма, ще имаш възможност своевременно да ангажираш интересни лектори/презентатори, да предвидиш удобно за всички време, да планираш детайлите и да извоюваш скромен бюджет от ръководителите на фирмата.

2. Фокус върху темите

Ако работиш в по-голяма компания, свържи се с мениджърите на отдели и ги покани да подготвят презентации за своите отдели. По този начин ще имаш няколко опознавателни презентации за служителите във фирмата на тема “Как работят нашите колеги в отдел…”

Не пропускай разбира се и темите, свързани със стил на живот, възможности за почивка, застраховки, лични финанси, здравословно хранене и др.

3. Лектори/Презентатори

Привлечи интересни и компетентни лектори/презентатори.

Можеш да ползваш както вътрешни, така и външни лектори/презентатори. Обясни им, че става дума основно за две неща – да са по-неформални и да са кратки в беседите си.

4. Място за провеждане

Обмисли как да организираш “терена”, т.е. мястото на обучението. Помещението може да е във фирмата – фирмен стол, офис, зала. Някой тих ресторант наблизо, с отделна зала, също може да свърши работа.

Независимо къде избереш да се проведе обучението, планирай къде да са масите и столовете, къде ще е екранът, къде ще стои лекторът и т.н.

5. И накрая, самият обяд

Обучението е от типа “Обядвай и учи”, така че закъде без обяд?

Обядът следва да е лек и без излишни аксесоари по масите. Може да е пица, студени сандивичи или нещо друго лесно за консумация. Още по-добре е, ако е безплатен за служителите, които участват в обучението.

Всичко това би създало една приятна и свежа атмосфера за обучение.

Снимка: Shashi Bellamkonda


Viewing all articles
Browse latest Browse all 1223

Trending Articles