Quantcast
Channel: Нова Визия
Viewing all articles
Browse latest Browse all 1223

Теория за трите фактора на мотивация на Сирота

$
0
0

Теория за трите фактора на мотивация на Сирота

Известни са различни теории за мотивацията на работното място, които имат за цел да обяснят човешкото поведение. Някои от тях са предложени преди още 50-60 години.

Една от по-съвременните теории, предложена през XXI век, е теорията за трите фактора на мотивация на Сирота. Тя надгражда класическите теории и се фокусира върху поддържането и развитието на ентусиазма на служителите.

Като цяло практиката показва, че в началото повечето служители започват работа с повишен ентусиазъм, но с течение на времето желанието им да допринасят постепенно спада. Какви са причините и какво може да се направи, за да се обърне тази тенденция?

Tрите фактора на мотивация на Сирота

Теорията за трите фактора на мотивацията е предложена за пръв път от Дейвид Сирота през 2005 г. в книгата му “The Enthusiastic Employee” (“Ентусиазираният служител”). Дейвид Сирота е авторитетен изследовател и консултант по организационно поведение в САЩ.

Теорията на Сирота за трите фактора е подкрепена с внушителен емпиричен материал, който включва проучване сред повече от 4 милиона служители по света, както и фокус групи, интервюта, казуси и наблюдения.

За да се разбере правилно Теорията на Сирота за трите фактора, е важно да се имат предвид две неща.

Първо, повечето хора започват нова работа с относително висок ентусиазъм и мотивация. Те принципно искат да се докажат и да допринасят с добри резултати. Сирота отбелязва, че с течение на времето ентусиазмът и мотивацията спадат, “благодарение” на неподходящи или лоши практики/условия в самата организация.

Второ, трифакторната теория на Сирота се обляга на следните основни принципи:

  • Целите на организацията не трябва да са в противоречие с целите на служителите;
  • Служителите имат основни нужди, които организацията трябва да опита да задоволи;
  • Ентусиазмът на служителите е източник на конкурентно предимство, което е в полза на организацията.

След тези уточнения, нека представим по-конкретно теорията на Сирота. На диаграмата по-долу са представени трите фактора на Сирота, които изграждат ентусиазъм и мотивация в служителите на техните работни места:

Три фактора за мотивация на работното място
Три фактора за мотивация на работното място

Трите фактора за мотивация на работното място според Сирота са:

  1. Справедливост – хората искат да бъдат третирани справедливо на работното място;
  2. Постижения – хората искат да вършат важна и полезна работа и да бъдат признати за това;
  3. Другарство – хората искат да се радват на добри отношения със своите колеги.

Да разгледаме трите фактора по-детайлно.

1. Справедливост

Справедливостта е фундаментална потребност за всеки човек. Когато работим, ние очакваме отношение, признание и награди, които са адекватни и пропорцинални на приносите ни за успеха на нашата организация.

Освен това, както открива и Адамс в неговата “Теория за справедливостта”, ние оценяваме справедливостта, като сравняваме себе си с другите и как те са третирани на работните си места. Ако на друг човек се плаща повече от нас за една и съща или по-лека работа, се чувстваме огорчени и демотивирани.

Проучванията на Сирота показват, че за да се гарантира, че организацията демонстрира справедливост, тя трябва да обърне внимание на всички важни елементи на справедливостта, а именно:

  • Физиологическа сигурност. Организацията следва да създаде безопасна работна среда, адекватно обучение по безопасност и подходящ баланс между работа и личен живот.
  • Икономическа сигурност. Организацията следва да прибягва до уволнения много предпазливо, да комуникира честно и открито в ситуации на съкращения на персонал и да се отнася справедливо със служителите, които остават на работа.
  • Справедливо заплащане. Организацията следва да заплаща конкуренти заплати, да ги актуализира спрямо инфлацията и да предлага променлива част (бонуси) в случаите на добро изпълнение.
  • Психологическо здраве. Организацията следва да се отнася справедливо към всички, без значение тяхната длъжност, да им предлага подходяща автономия, да обръща внимание на нуждите на служителите, да подава позитивна обратна връзка, да отдава заслужено признание и като цяло да проявява интерес към хората и да насърчава атмосфера на уважение и взаимност.

Както се вижда, факторът “Справедливост” в силна степен отразява откритията на двуфакторната теория на Хърцбърг за мотивацията. Сирота обаче обръща специално внимание на заплащането. Той не споделя мнението, че парите са слаб мотивиращ фактор и смята, че заплащането отразява степента на уважение, което служителят получава от организацията си за неговите постижения. Възнаграждението не е просто сума пари, с които може да се купят неща, а символ на адекватно отношение.

2. Постижения

Постиженията са втората фундаментална потребност на работните места. Хората искат да се гордеят с работата си и искат техните постижения да бъдат признати. Те също така искат да се чувстват горди от това, което постига организацията като цяло.

Не е случайно, че постиженията са важна част от други влиятелни теории за мотивацията, например теорията за трите потребности на Макклилънд.

Според Сирота, за да помага на служителите да изпитват усещането за постижения, организацията трябва да прави следното:

3. Другарство

Другарството е третият фактор на Сирота и е основна човешка потребност, залегнала в много теории за мотивацията, сред които тези на Маслоу и Алдърфър.

Когато хората ходят на работа, те искат да им е приятно и да се чувстват добре един с друг. Това се случва по линия на добрите междуличностни отношения. Организационна култура, която подкрепя и насърчава доверието, сътрудничеството, откритата комуникация и работата в екип е от решаващо значение за поддържане и развитие на мотивацията и ентусиазма.

Ето защо, партньорството и другарството между хората трябва да бъде важна част от фирмената култура. За да се насърчава подобно партньорство (другарство), е необходимо организацията:

  • да възпитава служителите в дух на взаимно уважение и емпатия;
  • да насърчава работата в екип;
  • да възнаграждава приноси от екипна работа, не само от индивидуална работа;
  • да разрешава конфликти ефективно;

Как да се използват трите фактора за мотивация на Сирота?

Теорията на Сирота за трите фактора на мотивация подчертава, че трите фактора следва да се използват заедно в комбинация. Не е достатъчно да се използва само един или друг фактор, за да насърчаваме ентусиазма на служителите.

Например, ако си ръководител, не бива да смяташ, че ще компенсираш ниското заплащане на служителите с отличните взаимоотношения и другарството, което цари между тях. Хората ще усещат, че са заплатени несправедливо и това ще намали мотивацията и ентусиазма им.

И обратно, като ръководител не бива да считаш, че само заради факта, че плащаш много високи заплати, имаш правото да се държиш зле с тях и атмосфферата на работа да е отровена. Това също ще намали ентусиазма и мотивацията на служителите.

Теорията на Сирота твърди също така, че факторът “Справедливост” лежи в основата на другите два. Той следва да е налице, преди да се обърне внимание на другите фактори – “Постижения” и “Другарство”.

В резюме

Теорията на Сирота за мотивация на работното място предполага, че всеки човек започва работа с повишен ентусиазъм, но след това се случват най-различни неща, които намаляват тази естествена мотивация.

Трите фактора за мотивация на работното място според Сирота са:

  1. Справедливост;
  2. Постижения;
  3. Другарство.

За да възстанови ентусиазма на служителите, организацията трябва да обезпечи наличието на трите важни фактора.

Прочети повече: Най-добрата формула за високи резултати и постижения.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 1223

Trending Articles