Quantcast
Channel: Нова Визия
Viewing all articles
Browse latest Browse all 1223

Флойд Олпорт. Биография и идеи

$
0
0

Флойд Олпорт

Флойд Олпорт е влиятелен социален психолог, който оказва силно въздействие върху начина на интерпретация на човешкото поведение.

Флойд Оплорт е страстен радетел на правото на социалната психология да бъде самостоятелна наука. Известен е със задълбочените си изследвания за такива феномени като социалното влияние на групата върху индивида, човешките нагласи и измеренията на личността.

Каква е биографията на Флойд Олпорт? Какви са неговите открития и идеи? И с какво биха могли да ни бъдат полезни те?

Биография на Олпорт

Флойд Олпорт е роден през 1890 в Милуоки, САЩ.

След като завършва училище, Олпорт продължава своето образование като студент по психология в Харвард. В спомените си споделя, че силно влияние върху възгледите му оказват преподавателите Хуго Мюнстерберг и Едуин Холт (ученик на Уилям Джеймс) – видни психолози по това време.

След успешна защита на докторска дисертация по психология и отбиване на военна служба, Флойд Олпорт започва работа като асистент, а впоследствие и като преподавател – професор по социална и политическа психология в Университета в Сиракуза и в Университета в Бъркли. Създава и ръководи магистърска програма по социална психология. В рамките на своята академична кариера е уважаван и обичан от своите студенти, заради солидните си познания и отношението си към тях.

Флойд Олпорт има завидна творческа дейност в социално психологическата проблематика. Той използва социалния експеримент в своите изследвания за важни феномени – групово влияние, интерпретация на индивидуалното поведение, социални сили (стимули), човешки нагласи, класификация и измерване на личностни черти, анормалното поведение и др.

Флойд Олпорт развива активна дейност за популяризиране на научната литература по социална психология. Автор е на повече от десет книги и много монографии и научни статии. Заема ръководни постове в различни академични списания и в изданията на Американската асоциация по психология. Като Президент на съвета на директорите на Обществото за психологически и социални изследвания, Олпорт служи всеотдайно на каузата за пълноценно приложение на социално-психологическите идеи в практиката.

Флойд Олпорт има два брака, от които има три деца. Умира през 1979 г.

Олпорт и социалната психология като наука

Флойд Олпорт е страстен радетел за правото на социалната психология да се развива като самостоятелна наука, отделно от психологията и социологията. Цялата му научна кариера е посветена на това дело.

Тезата на Олпорт за социалната психология е, че социалната психология е фокусирана върху социалното поведение и социалното съзнание и следователно нейното поле на изследване е по-различно от полето на изследване на психологията и социологията.

Ето как Олпорт дефинира социалната психология в своята книга “Социална психология”, публикувана през 1921 г:

“Социалната психология е наука, която изучава поведението на индивида, а неговото поведение стимулира поведението на други индивиди или е реакция на тяхното поведение. Същевременно социалната психология описва индивидуалното съзнание, доколкото то е съзнание за социалните обекти или е реакция спрямо други социални стимули.”

Важен е и приносът на Флойд Олпорт за разработването на методи на социалната психология и по-конкретно метода на социалния експеримент. Още през 1920 г. той провежда изследване с помощта на социален експеримент, за да разкрие механизмите на социално влияние на групата върху индивидуалното поведение, а по-късно прилага същия метод в изследванията си за човешките нагласи.

Олпорт и социалното влияние на групата върху индивида

Темата за социалното влияние на групата върху поведението на индивида е една от най-ранните изследователски теми в творчеството на Флойд Олпорт. Това е и темата на неговата докторска дисертация, инспирирана от самия Хуго Мюнстерберг като негов научен ръководител.

Основната теза на Флойд Олпорт е, че поведението на индивида в група се различава от поведението му извън групата.

Първият експеримент на Олпорт в тази област е през 1920 г. Той събира доброволци в една стая и им възлага индивидуални задания – да зачеркват всички гласни букви в статия от вестник, да умножават различни числа, да напишат контрааргументи на определен аргумент. Следват и други подобни експерименти, а обобщените резултати потвърждават първоначалната теза на Олпорт, че поведението на индивида в обкръжението на други хора е различно от това, когато е сам.

По-нататък Флойд Олпорт провежда още социални експерименти, които го водят до няколко научни открития за влиянието на групата върху индивидуалното поведение:

  • Фасилитация – улеснение на действията на индивида, а така също и увеличаване на неговата производителност, когато е в обкръжението или в присъствието на други хора;
  • Инхибиране – потискане, забавяне, задържане на действията на индивида, поради това, че присъстват други хора;
  • Групов конформизъм – съглашателство, приспособяване към съждения и мнения на групата. Когато са в група, хората изказват сходни съждения, а когато са извън групата съжденията им по същите въпроси са вече други. Сходен в това отношение е т.нар. “Парадокс на Абилин”.
  • Групов ум – такъв феномен според Олпорт не съществува, тъй като хората в група работят не под влияние на някакъв “групов ум”, а като индивиди, работещи в определени групови условия и среда. Олпорт стига до извода, че груповите условия и груповата среда се утвърждават в съзнанието на индивида в група с помощта на асоциациите.

Идеите на Флойд Олпорт за социалното влияние на групата върху индивидуалното поведение са отправна точка за изследванията на други социални психолози. И тогава, и сега, тези открития се използват в области като организация на производството, управлението на групи, екипи и хора, управление на комуникациите в работна среда и др.

Олпорт и човешките нагласи

Флойд Олпорт е считан за един от пионерите в изследванията на човешките нагласи. Неговото становище е, че нагласите са резултат от въздействие на личностните черти, но са и под въздействието на социалната ситуация. Доказателствата за това намираме в три статии на Олпорт от 20-те и началото на 30-те години на ХХ век, написани в съавторство с негови студенти.

В една от тези статии са представени резултатите от изследване на нагласите към ляв и десен екстремизъм под силното влияние на личностните черти. В друга статия Олпорт доказва влиянието на факторите от средата и ситуацията върху нагласите. А в трета статия описва техниката за измерване на човешките нагласи.

По този начин, Флойд Олпорт дава мощен тласък в по-нататъшните изследвания и идеи за човешките нагласи и на други социални психолози.

Олпорт и измеренията на личността

Приносът на Флойд Олпорт към теоретичните основи на човешката личност са преди всичко в областта на инструментариума за изследване и класификацията на измеренията на личността.

Двамата със своя брат – известният психолог Гордън Олпорт, излагат новаторски за времето си идеи относно измеренията на човешката личност.

Тези идеи са свързани с:

  • Индивидуалните черти, които личността притежава;
  • Колективната и индивидуална реалност на индивида;
  • Личните възприятия (перцепции) на индивида за него самия, за другите и за света около него.

Тези три идеи помагат на самия Флойд Олпорт да открие по-късно методи за анализ на социалното поведение на индивида, за анализ и измерване на съвместните действия, реципрочните действия и други проявления на човешкото поведение.

В резюме

Флойд Олпорт е с право считан за един от най-влиятелните социални психолози на ХХ век. Неговото научно творчество оказва влияние върху развитието на социалната психология с десетилетия напред. Той е убеден, че социалната психология е различна научна област от психологията и социологията, въпреки че има еднакви теми – за човека, за групата, за обществото, за поведението.

Флойд Олпорт е пример за социален психолог, чийто дейност – творческа и образователна, е посветена на специфичния социален експеримент и особено на интерпретацията на резултатите по няколко теми: индивидуално поведение, нагласи, влияние на група и среда, измерения на човешката личност.

Това може би е най-важният акцент в делото на Флойд Олпорт, тъй като дори и сега, в първите две десетилетия на ХХІ век, социалната психология – съвсем незаслужено – се отъждествява с психологията и в някои отношения със социологията.

Прочети повече: Леон Фестингър. Биография и идеи.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 1223

Trending Articles