Quantcast
Channel: Нова Визия
Viewing all articles
Browse latest Browse all 1223

Магически квадрант на Гартнър

$
0
0

Магически квадрант на Гартнър

Кои са основните фирми, които се конкурират помежду си в даден пазар? Как се позиционират те една спрямо друга? Какви са техните предимства в дългосрочен план?

Отговори на тези въпроси в контекста на пазарите, свързани с високите технологии, дава един популярен модел, известен като “Магически квадрант на Гартнър”.

Този модел се използва основно за стратегически анализ на високотехнологични пазари, но с известни уговорки би могъл да се отнесе и към други индустрии. Нека го разгледаме.

Магически квадрант на Гартнър

Моделът за “Магически квадрант” е създаден от световната консултантска компания в сферата на високите технологии Gartner.

Магическият квадрант е резултатът от пазарни проучвания на Gartner, при които се използват методи за качествен анализ на данни, за да се покаже състоянието и тенденциите в определен пазар – посока, зрялост и участници.

С помощта на Магическия квадрант може бързо да се установи колко добре една високотехнологична фирма изпълнява декларираната от нея визия за развитие и как се справя спрямо останалите участници на пазара.

Магическият квадрант на Гартнър използва два критерия за анализ:

  • Пълнота на визията – обобщава иновацията на фирмата, ролята й – дали задвижва или следва пазара, както и виждането й за това как ще се развива пазарът.
  • Способност за изпълнение – обобщава фактори като финансова жизнеспособност на фирмата, степен на възприемане на продукта й от пазара, продуктово развитие, продажбени канали и клиентска база.

В зависимост от това как една компания се представя спрямо тези два критерия, тя може да заеме място в един от общо четири квадранта, които представят пазарната й позиция спрямо конкуренцията.

Четирите квадранта от модела за Магически квадрант на Гартнър са:

  1. Лидери;
  2. Визионери;
  3. Претенденти;
  4. Нишови играчи.

Магическият квадрант на Гартнър е представен на диаграмата по-долу:

Магически квадрант на Гартнър
Магически квадрант на Гартнър

Да разгледаме по-подробно всеки от четирите квадранта от модела на Gartner.

1. Лидери

В квадрантът “Лидери” попадат компаниите с високи оценки както за “Пълнота на визията”, така и за “Способност за изпълнение”.

Фирмите, които са в квадрант “Лидери” притежават добър пазарен дял, висока репутация и отлични способности в областта на маркетинга и продажбите, с което влияят на пазара и увличат повече потребители да използват продуктите им.

Фирмите-лидери демонстрират много добро разбиране на потребностите на пазара. Лидери са в иновациите. Присъстват глобално в петте основни географски региона – Азия, Америка, Африка, Европа и Океания. Регистрират устойчиви финансови резултати.

Лидерите са компании, които се справят добре днес, както и са отлично позиционирани да се справят добре и в бъдеще.

2. Визионери

В квадрантът “Визионери” попадат компаниите с висока оценка за “Пълнота на визията”, но с ниска оценка за “Способност за изпълнение”.

Фирмите, която са в квадрант “Визионери” създават иновативни продукти, които адресират важни оперативни или финансови проблеми на потребителите в голям мащаб. Същевременно, подобни фирми все още не са доказали способността си да завладеят съществен пазарен дял или да генерират устойчиви приходи и печалба.

Фирмите-визионери често са частни компании (не публични) и са естествена цел за придобиване от по-големите пазарни играчи от квадрант “Лидери”. Подобна вероятност за придобиване намалява риска в очите на клиенти, които вземат решение да ползват продуктите на фирмите-визионери.

Визионерите разбират накъде се развива пазарът или имат визията да променят установените пазарни правила, но все още не постигат значими резултати.

3. Претенденти

В квадрантът “Претенденти” попадат компаниите с висока оценка за “Способност за изпълнение”, но с ниска оценка за “Пълнота на визията”.

Фирмите, които са в квадрант “Претенденти” вземат дейно участие в пазара и постигат достатъчно добри резултати, за да бъдат сериозна заплаха за фирмите от квадрант “Лидери”. Подобни фирми имат силни продукти, добра пазарна позиция и достатъчно ресурси, за да поддържат устойчив бизнес растеж.

Фирмите-претенденти нямат проблеми с финансовите си показатели и жизнеспособност, но им липсва мащабът и влиянието, което фирмите-лидери притежават.

Претендентите се справят добре с текущите предизвикателства и могат да доминират в определени пазарни сегменти, но не успяват да демонстрират достатъчно разбиране относно това накъде се развива пазарът.

4. Нишови играчи

В квадрантът “Нишови играчи” попадат компаниите с ниски оценки както за “Пълнота на визията”, така и за “Способност за изпълнение”.

Фирмите, които са в квадрант “Нишови играчи” често са тясно фокусирани върху специфичен пазарен сегмент. В този квадрант могат да попаднат още и нови пазарни играчи, които нагаждат продуктите си, за да навлязат на пазара, както и по-големи компании, които изпитват трудности да разгърнат и осъществят на практика своята визия.

Нишовите играчи се фокусират успешно върху малък сегмент или са нефокусирани в действията си, поради което не съумяват да изпреварят конкурентите си чрез иновации или оперативна ефикасност.

Приложение на Магическия квадрант

Като се направи подходящ анализ на компаниите, които оперират в даден пазар, всяка от тях може да се разположи в съответния квадрант – Лидери, Визионери, Претенденти и Нишови играчи.

Магическият квадрант на Гартнър помага:

  • Да се разбере каква е ситуацията в един пазар днес и какви са перспективите в бъдеще.
  • Да се установи как се позиционират отделните участници в пазара един спрямо друг и какви стратегии използват.
  • Да се сравнят силните и слаби страни на участниците в пазара, както и възможностите и заплахите пред тях.

В резюме

С помощта на Магическия квадрант на Гартнър могат да се демонстрират състоянието и перспективите в един високотехнологичен пазар.

Магическият квадрант на Гартнър използва четири квадранта:

  1. Лидери;
  2. Визионери;
  3. Претенденти;
  4. Нишови играчи.

Магическият квадрант на Гартнър показва нагледно състоянието и тенденциите на определен пазар, като посока, зрялост и участници.

Прочети повече: Матрица на Бостънската консултантска група.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 1223

Trending Articles