Quantcast
Channel: Нова Визия
Viewing all articles
Browse latest Browse all 1223

Балансирана система от показатели за ефективност на Каплан и Нортън

$
0
0

Балансирана система от показатели за ефективност на Каплан и Нортън

Както е известно, в мениджмънта не може да се управлява това, което не може да бъде измерено.

Системите за измерване на организациите оказват силно влияние върху поведението на хората вътре и извън тях – служители, клиенти, доставчици. Редица организации обаче измерват дейността си единствено и само на база на финансово-счетоводни показатели, което неизбежно ги ограничава и им пречи да реализират пълния си потенциал.

В тази връзка е известна т.нар. “Балансирана система от показатели за ефективност”, която предлага по-общ и интегриран набор от показатели, с които мениджърите да измерват ефективността на своите организации.

Нека разгледаме тази система.

Балансирана система от показатели

Балансирана система от показатели за ефективност е създадена от Робърт Каплан и Дейвид Нортън – експерти по стратегическо управление от САЩ, които я формулират за първи път в книгата си “The Balanced Scorecard: Translating Strategy into Action” през 1996 г.

Според Каплан и Нортън, някои мениджъри измерват единствено традиционни финансово-счетоводни показатели, на основа на които правят изводи за ефективността на организациите си и вземат решения за бъдещото им развитие.

Финансово-счетоводните показатели са от изключителна важност и не напразно счетоводството е наричано “езикът на бизнеса”. Но повсевместното и изключително използване само на финансово-счетоводни показатели за измерване на дейността в бизнеса води до редица минуси, сред които краткосрочен фокус, неудовлетворени клиенти, демотивиран персонал и дефицит на иновации.

Когато мениджърите са принудени да поддържат постоянна и висока краткосрочна финансова ефективност, те неизбежно правят компромиси, които ги ограничават в една или друга посока. Те не отделят достатъчно средства за разработване на нови продукти, за усъвършенстване на процесите, за управление на таланта, за подобряване на информационните технологии, както и за развитие на пазарите и взаимоотношенията с клиентите.

Ето как организация, която използва най-вече финансово-счетоводни показатели за измерване на дейността си, обичайно има стратегически план или бизнес план, който изглежда добре на хартия, но той рядко е достатъчно пригоден за реалния свят.

Каплан и Нортън предлагат балансирана система от показатели за ефективност, която съдържа не едно, а четири направления за измерване на дейността на организацията:

  1. Финанси;
  2. Отношения с клиентите;
  3. Вътрешни бизнес процеси;
  4. Учене и растеж.

Балансираната система от показатели предоставя на ръководителите цялостна структура, която привежда визията и стратегията на организациите в последователен набор от показатели за нейната ефективност. Четирите направления на системата позволяват баланс между краткосрочните и дългосрочните цели, между желаните резултати и механизмите за тяхното постигане и между твърдите обективни критерии и по-меките субективни показатели.

Балансираната система от показатели за ефективност на Каплан и Нортън е представена на диаграмата по-долу:

Балансирана система от показатели за ефективност на Каплан и Нортън
Балансирана система от показатели за ефективност на Каплан и Нортън

Нека разгледаме по-подробно четирите направления на баланасираната система за показатели на ефективност.

1. Финанси

Финансите са първото направление от баланасираната система за показатели на ефективност на Каплан и Нортън.

Проследяване на ефективността на организацията от перспективата на финансите е важна за собствениците и инвеститорите. Финансовите показатели са ценни, тъй като с тях се измерват икономическите последствия от вече предприетите действия.

Типични финансови показатели за ефективност са:

  • Възвращаемост на инвестициите;
  • Печалба;
  • Икономически добавена стойност.

Финансовите показатели дават информация за това дали стратегията на организацията, нейното прилагане и реализация водят до реални резултати.

2. Отношения с клиентите

Отношенията с клиентите са второто направление от баланасираната система за показатели на ефективност на Каплан и Нортън.

Проследяване на ефективността на организацията от перспективата на клиентите е важно, тъй като различните потребителски и пазарни сегменти са източници на приходи, с което се постигат финансовите цели на организацията. Също така, тези показатели са тясно свързани с удовлетворението и лоялността на клиентите, както и с предложението за стойност, което организацията отправя на целевите клиенти и сегменти.

Типични показатели за ефективност, свързани с отношенията с клиентите, са:

  • Удовлетворение на клиентите;
  • Лоялност на потребителите;
  • Пазарен дял.

Показателите, свързани с отношенията с клиентите дават възможност на организацията ясно да формулира бизнес стратегия, насочена към потребителите и пазара, която да доведе до отлични финансови резултати в бъдеще.

3. Вътрешни бизнес процеси

Вътрешните бизнес процеси са третото направление от баланасираната система за показатели на ефективност на Каплан и Нортън.

Проследяване на ефективността на организацията от перспективата на вътрешните бизнес процеси е важно, тъй като именно благодарение на тях организацията може да изработи достатъчно атрактивни стойностни предложения към целевите клиенти, да запази лоялността на текущите клиенти и да привлече нови клиенти в целевите пазарни сегменти. На свой ред така организацията може да задоволи и очакванията на акционерите за отлични финансови резултати.

Типични показатели за ефективност, свързани с вътрешните бизнес процеси, са:

  1. Качество;
  2. Себестойност;
  3. Време за реакция.

Показателите, свързани с вътрешните бизнес процеси, са тясно свързани с иновационните процеси и управление на производството, които на свой ред имат голямо влияние върху удовлетворението на потребителите и постигането на финансовите цели.

4. Учене и растеж

Ученето и разтежът са четвъртото направление от баланасираната система за показатели на ефективност на Каплан и Нортън.

Проследяване на ефективността на организацията от перспективата на ученето и растежа е важно, тъй като те определят най-важните фактори на настоящия и бъдещ успех на организацията.

Типични показатели за ефективност, свързани с ученето и растежа, са:

  • Удовлетвореност на служителите;
  • Степен на наличност на информационни системи;
  • Ключови компетенции.

Обучението и развитието във всяка организация се основава на три основни източника: кадри, системи и организационни процедури. Целите на финансовото, потребителското и вътрешнопроцесното направление обиновено разкриват голямо разминаване между наличните възможности по отношение на кадри, системи и процедури и тези, които са необходими за съществено подобряване на дейността.

За да бъде преодолян този разрив е необходимо организациите да инвестират в програми за повишаване на компетентността на своите служители, в подобряване на информационните технологии и в привеждане на организационните процедури и установени практики в съответствие с целите на организацията.

Приложение

Балансираната система от показатели за ефективност работи отгоре-надолу, като за всяко от четирите направления се определят цели със съответните показатели и конкретни инициативи (дейности и задачи), които е нужно да се изпълнят.

Стъпките са следните:

  1. Формулирай ясна визия и стратегия за нейното осъществяване.
  2. Определи цели за всяко от четирите направления.
  3. Дефинирай показатели за всяко от четирите направления или критични фактори за успех – ограничен кръг от измерители, в които резултатите, ако са удовлетворителни, ще осигурят успешно и конкурентно функциониране на организацията в съответното направление.
  4. Формулирай инициативите, с които ще се постигат целите и показателите. Нека те са лесни и логични за разбиране от хората, които ще работят за осъществяването им.
  5. Контролирай процеса и прави преоценка, ако се налага.

В резюме

Балансираната система от показатели за ефективност на Каплан и Нортън се формира на основа на четири направления:

  1. Финанси;
  2. Отношения с клиентите;
  3. Вътрешни бизнес процеси;
  4. Учене и растеж.

Балансираната система от показатели за ефективност предлага на мениджърите система, основана на причинно-следствените връзки между стратегически цели, измерители на успеха и практически инициативи.

Прочети повече: Ключови показатели за ефективност (KPI).


Viewing all articles
Browse latest Browse all 1223

Trending Articles