Quantcast
Channel: Нова Визия
Viewing all articles
Browse latest Browse all 1238

Метод EEC за обратна връзка

$
0
0

Метод EEC за обратна връзка

Подаването на обратна връзка към преките подчинени е от критично значение за ефективността на всеки ръководител.

В този процес някои мениджъри се фокусират твърде много върху миналото – например, коментират със своите служители събития от изминалия месец, но ако в обратната връзка липсва фокус към бъдещето, тя няма как да бъде достатъчно успешна.

В тази връзка е известен т.нар. “Метод EEC за обратна връзка”, който предлага на ръководителите балансиран фокус както към миналото, така и към бъдещето. Да го разгледаме.

Метод EEC за обратна връзка

Методът EEC предлага проста структура за ефективна обратна връзка, която може да се използва от всеки ръководител в три стъпки:

  1. Пример (Example);
  2. Ефект (Effect);
  3. Промени/Продължи (Change/Continue).

Вместо просто да обяснява събития от миналото, методът EEC за обратна връзка се фокусира и върху бъдещето. Мениджърът обсъжда примери, които вече са се случили с участието на определен сътрудник, но се стреми също така да открои онези промени, които служителят следва да предприеме, за да подобри своето поведение, както и да затвърди нещата, които вече работят добре и носят резултати.

Методът EEC за обратна връзка е представен на диаграмата по-долу:

Метод EEC за обратна връзка
Метод EEC за обратна връзка

Нека разгледаме Метода ECC за обратна връзка малко по-подробно.

1. Пример

Първата стъпка от метода EEC е мениджърът да даде пример относно ситуацията, за която подава обратна връзка.

Примерът следва да е свързан с конкретно поведение или действие на служителя. В идеалния случай мениджърът следва да е пряк свидетел на примера, който дава.

При подаване на обратна връзка относно работата на служител е важно да се стартира с реален пример, за да се даде контекст на предстоящия разговор.

2. Ефект

Втората стъпка от метода EEC е мениджърът да обясни какъв е ефектът, който е възникнал в резултат на поведението или действието на служителя.

Ефектът обикновено е свързан с постигане на определен резултат – позитивен или негативен.

При подаване на обратна връзка относно работата на служител резултатите следва ясно да се посочат, както и да се изясни дали те са били ефективни или не.

3. Промени/Продължи

Третата стъпка от метода EEC е мениджърът да посочи дали служителят трябва да промени поведението си по определен начин или да продължи това, което прави. Това зависи от обратната връзка – дали е положителна или отрицателна.

Ако обратната връзка е положителна – служителят следва да бъде поздравен, а поведението му следва да се насърчи да продължава в същия дух, тъй като носи добри резултати. Ако обратната връзка е отрицателна – от служителя следва да се поиска някаква промяна в поведението.

Стига мениджърът да желае промяна в поведението на служителя, той следва да разгледа това като възможност за диалог, чрез който да получи по-силен ангажимент от другата страна, а не да налага еднолично мнението си.

В резюме

Методът EEC предлага проста структура за ефективна обратна връзка, която може да се използва от всеки ръководител в три стъпки:

  1. Пример;
  2. Ефект;
  3. Промени/Продължи.

Чрез метода EEC ръководителите могат да подават конструктивна обратна връзка, в която използват реални примери и обективна информация, за да обсъдят наболели проблеми в работата на служителите или да ги насърчат да работят все така ефективно.

Прочети повече: Трите тайни на Едноминутния мениджър.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 1238

Latest Images

Trending Articles