Quantcast
Channel: Нова Визия
Viewing all articles
Browse latest Browse all 1223

Методът “Дисни”: Техника за брейнсторминг в екипа

$
0
0
Методът “Дисни”: Техника за брейнсторминг

Методът “Дисни”: Техника за брейнсторминг

Методът “Дисни” е техника за паралелно мислене, подходяща за използване в сесии за мозъчна атака (брейнсторминг), която в някаква степен прилича на метода “Шест мислещи шапки”. Едно от големите приложения на метода е при вземането на групови или екипни решения по повод някакъв въпрос или проблем, когато е необходимо да се използва пълния креативен потенциал на всички членове на групата/екипа.

Счита се, че методът “Дисни” води своето начало от известното филмово студио “Уолт Дисни”, когато техниката се е използвала за оценката на различни идеи, генерирането на идеи и работа по различни филмови сценарии и проекти.

Методът “Дисни” се използва в случаите, в които група или екип от хора се събират заедно, за да могат бързо да генерират идеи и да набележат работещ план за действие. Хората в групата/екипа подхождат към проблема, който имат да решават от четири различни гледни точки (перспективи), като важното е, че всички преминават заедно през четирите гледни точки в едно и също време, а именно:

  • От гледната точка на Наблюдател
  • От гледната точка на Мечтател
  • От гледната точка на Реализатор
  • От гледната точка на Критик

Поради факта, че членовете на групата/екипа подхождат към конкретен проблем или въпрос поотделно и последователно от четири различни перспективи, това прави Методът “Дисни” ефективен в откриването на креативни идеи и построяването на работещ план за действие, при това в кратки срокове. Чрез метода хората променят гледната си точка, изследват един проблем от различни ъгли и посоки и това е начин, по който се използва максимумът от техния креативен потенциал и възможности.

Един от начините да се прилага методът “Дисни” е да се използва по-голяма зала, в четирите края на която да има четири флипчарта. Хората се придвижват последователно през всеки край на стаята и работят с всеки един от флипчартовете, за да записват своите идеи и решения, и така докато обиколят всички четири края на залата (т.е. помислят и поработят от четирите възможни гледни точки). Възможни са и други форми за използване на метода, разбира се.

Експертът по креативно мислене Пол Слоун е подготвил видео, в което разяснява техниката за брейнсторминг, наречена методът “Дисни” и дава насоки за по-доброто й приложение.

Нека да видим по-конкретно какви са тези четири перспективи и как може да се приложи на практика Методът “Дисни” в различни брейнсторминг сесии, работни срещи, заседания и др.

Гледната точка на “Наблюдател”

“Наблюдател” е първата гледна точка, през която се преминава в обсъждане на въпроса/проблема. Членовете на групата разсъждават по проблема като наблюдатели, при което преглеждат детайлно фактите и данните.

Това означава, че членовете на групата/екипа мислят например като клиенти, доставчици или дори конкуренти, като се взират във фактите и числата, за да добият ясна и по-пълна представа за проблема.

Гледната точка на “Мечтател”

След като приключат с генерирането на идеи или анализ на факти от перспективата на “Наблюдател”, хората се придвижват напред и стават “Мечтатели”. Групата се опитва да си представи идеалното решение на въпроса, без никакви ограничения. Чрез брейнсторминг се събират всевъзможни идеи за откриване на решение на обсъждания проблем.

Както е прието в подобни случаи, забранена е критиката на чужди идеи или тяхната преценка дали са удачни или не. Целта е да се генерират множество идеи, които да се запишат на хартия.

Гледната точка на “Реализатор”

За пореден път групата променя нагласата си (и дори при възможност променя и физическото място, където се намира) и започва да работи по същия проблем от нова перспектива – тази на “Реализатор”, т.е. на човек, който гледа реалистично на нещата и се стреми да открие практическо приложение на идеите, набелязани преди това.

Хората-реализатори оглеждат внимателно насъбралите се до този момент идеи и обсъждат помежду си критерии, с помощта на които да селектират най-добрите идеи.

След като най-добрите идеи са селектирани, следва и изготвянето на работещ план за реализирането им, отчитащ различни променливи като срокове, разходи, рискове, очаквани ползи и др.

Гледната точка на “Критик”

Последният етап от медота “Дисни” е хората да възприемат гледната точка на “Критик”, като внимателно и критично прегледат изготвения план и се опитат да открият опасности, трудностии препятствия пред постигането му.

В случая не става дума за негативни критици или за хора, които се отнасят с цинизъм или силна доза скептицизъм към плана, а за конструктивна критика, насочена към подобряване на ситуацията, стига да има възможности за това.

Целта на критиката е да се открият слабости в плана и той да бъде подобрен.

Едва след края на тази стъпка членовете на групата/екипа могат да се върнат обратно към някоя от предишните гледни точки, за да се превърнат отново в наблюдатели, мечтатели, реализатори или критици, стига да имат времето, желанието или да усещат потребността от това.

Снимка: Kevin Dooley, CC


Viewing all articles
Browse latest Browse all 1223

Trending Articles