
Ерик Шмид, дългогодишен изпълнителен директор и топ-мениджър на Google, публикува в Slideshare.net много интересна презентация, озаглавена “Как работи Google”. Презентацията идва тъкмо навреме с излизането на едноименната книга на Шмид (написана в съавторство с двама негови колеги).
В презентацията става дума за основните мениджърски принципи, които са били съвсем съзнателно избрани от Ерик Шмид и са се спазвали ревностно от висшия мениджмънт, за да може в крайна сметка технологичният гигант Google да постигне състояние на т.нар. “бизнес нирвана”, а именно – иновации.
Сред най-важните поуки от презентацията могат да се откроят следните теми:
Какво е различно сега?
Ерик Шмид и колегата му Розенбърг обичали често да задават този въпрос – “Какво е различно сега?”. Това означава, че от Google са се стремяли не да почиват на стари лаври, а непрекъснато да правят преоценка на текущото си състояние, както и на всички онези динамични процеси, които текат във външната среда.
Задавайки си въпроса “Какво е различно сега?” и вглеждайки се внимателно в тенденциите, от Google откроили няколко ключови аспекта на техния бизнес. Един от тези аспекти бил, че с навлизането на интернет технологиите властта трайно се прехвърлила от компаниите към потребителите. Лошите продукти повече нямали сериозни шансове, тъй като вестта за тях (под формата на негативни отзиви от потребители) можели да се разпространяват много бързо и лесно онлайн, което подлагало на натиск компаниите.
Умните и креативни служители
Друго важно откритие за Google било, че за да процъфтяват в своята област, те се нуждаят от умни и креативни служители. Тези служители са именно хората в една фирма, които са най-иновативни и изобретателни, които се осмеляват да поемат отговорност и да опитват нови неща, да се провалят, но и да успяват.
Ерик Шмид и Розенбърг откриват, че тези умни и креативни служители виреят добре в малки екипи. Топ мениджмънтът на Google фокусира енергията си в осигуряването на подходяща среда за подобни малки екипи и в насърчаването на тяхната работа.
Умните и креативни хора комбинират в себе си високи технически познания, бизнес опит и креативност. Ако на подобни служители се предостави свобода, те могат да постигнат много.
Проблемът на повечето компании днес е, че се управляват за минимизиране на риска
Презентацията на Ерик Шмид акцентира на една доминираща мениджърска парадигма – минимизиране на риска. Повечето организации се управляват с мисъл за намаляване на риска, а не с мисъл увеличаване на свободата и скоростта. Решенията в тези компании се вземат от единици (собственик, топ-мениджъри), информацията се крие, не се споделя с останалите.
Подобни компании обаче имат сериозен минус – те са бавни. А Шмид подчертава, че в информационната ера, в която се намираме, да си бавен е равносилно на това да загинеш.
Основният принцип на перманентния успех
От Google открили, че основното, за да се постига непрекъснат успех в бизнеса в епохата на информационните технилогии, е да се привличат умни и креативни служители, на които да се осигури среда, в която те да процъфтяват в мащаб.
Как става това?
Всичко започва с привличането на талантливите служители. А за тях въпросът с фирмената култура е важен. Не можеш лесно да излъжеш тези хора. Те търсят работни места, с които да създадат емоционална връзка и да държат на това, което правят в своите фирми. За умните и креативни служители не всяка фирма е еднаква, не всяка фирма е интересна и стойностна за работа.
Ето защо съветът на Ерик Шмид към фирмените ръководители е отрано да планират своето бъдеще. Да мислят за ценностите във фирмата, които обединяват хората, за начините, по които се вземат решенията и изобщо за начините, по които се работи. Това има голямо значение за талантливите служители и за мотивите им да предпочетат едно работно място пред друго.
Малки работни екипи
От Google установили, че най-добре е работата да се организира около малки работни екипи, които да работят по различни проекти и задачи. Съветът на Шмид е фирмата да организира работата си около хората с най-голямо значение и приноси.
Силата на стратегическата основа
Ерик Шмид обръща внимание на факта, че бизнес плановете днес не са онова, което са били в миналото и че средата е толкова динамична, че бизнес плановете се променят многократно.
По тази причина, вместо с бизнес план, той съветва фирмите да работят с яснота по своите стратегически цели, ценности и силни страни, т.е. с яснота по стратегическата си основа, на която стъпват, за да развиват бизнеса. И докато бизнес плановете могат да се променят, стратегическата основа ще стои здрава и стабилна, а тя е иненно причината умните и креативни служители да изберат да работят в съответната организация.
Добрата стратегическа основа има три нива:
- Продукт с отлични качества, създаден благодарение на уникални технологични идеи
- Бизнес мислене, насочено към растеж, а не към печалба
- Много добро познаване на конкуренцията (без тя да се следва сляпо)
Наемането на нови служители
Наемането на нови служители (умни и креативни) е най-важният процес според Ерик Шмид. В него следва да инвестират време всички важни ръководители, които имат отношение към работата. Наемането на талантливи служители не бива да е приоритет единствено на специалистите по набор и подбор.
Осигуряване на подходяща среда
Веднъж, след като във фирмата са привлечени талантливи служители, на тях е нужно да им се осигури подходящата среда за работа.
Ерик Шмид подчертава колко важно е в тази връзка да се обърне внимание на начина, по който се вземат решения във фирмата. Необходимо е да се даде възможност на умните и креативни служители да участват във вземането на решения. Или, тези служители трябва да усещат, че могат да имат принос за развитието на своята фирма и че могат да променят нещо (голямо) в нея.
Ако вземането на решения бъде игнорирано като тема, това може да убие духа на талантливите служители.
Като говори за вземане на решения, Шмид няма предвид решенията да се вземат с консенсус от всички. По-скоро, той акцентира на това всеки да може да бъде чут (всякакви мнения и идеи), след което хората да се обединяват около най-добрите предложения.
Комуникацията е от ключово значение при вземането на решения. Необходимо е да се обезпечи възможност всеки открито и свободно да комуникира с останалите. Тук е важна обмяната на информация и скоростта, с която се обменя тя.
Иновациите – бизнес нирвана
В крайна сметка, ако една фирма е наясно със стратегическите си основи и успява да открие достатъчен брой умни и креативни служители, на които да предложи подходяща среда и да ги въвлече във вземането на решения чрез активна комуникация, шансовете да се постигне състояние на “бизнес нирвана”, т.е. на иновации, според Шмид са сериозни.
За целта са важни и още няколко неща, сред които:
- Определяне на амбициозни цели и позволяване на хората да опитват да ги постигнат и дори да се провалят често в тези свои опити
- Вслушване в хората от развойно-внедрителския отдел и стремеж бързо да се премине към изготвяне на прототип, за да има реален прогрес по отношение на идеите
- Всичко, от което една фирма има нужда е една голяма идея. Или няколко подобни идеи. Насоките за това каква да е подобна голяма идея могат да дойдат от отговора на въпроса “Какво би могло да е вярно след 5 години?” Тоест, фокусът в иновациите следва да е дългосрочен.
- Подобни големи цели биха били магнитът, който да привлече умните и креативни служители. Най-добрите възможни служители.