Quantcast
Channel: Нова Визия
Viewing all articles
Browse latest Browse all 1223

Казус: “Тихият Вторник” в Intel освобождава време за мислене

$
0
0
Тих Вторник в Intel

Тих Вторник в Intel

Несекващият поток от е-мейл кореспонденция в комбинация от други форми на комуникация като телефонни обаждания и срещи може да доведе до значителни прекъсвания в същинската работа. Подобен режим на “мултитаскинг” (работа по много задачи едновременно) нерядко е непроизводителен и свързан със значителни нива на стрес.

В опита си да се справят с този проблем, от Intel са провели експеримент, включващ 300 мениджъри и инженери от два завода в различни градове. Целта на експеримента, наречен “Тихо Време във Вторник сутрин” била да се измерят резултатите от работата в спокойна среда, лишена от всякакви прекъсвания.

По време на експеримента хората се съгласили всеки Вторник, в рамките на 4 часа от 9,00 до 13,00ч. да ограничат до минимум цялата си външна комуникация. Всички служители изключвали е-мейл програмите си, излизали от програми за чат като Skype и подобни, прехвърляли телефонните си разговори на гласова поща, а на вратите в офисите си поставяли табелки “Не безпокойте” (Do Not Disturb).

Целта на експеримента в Intel била да се провери какъв ще е ефектът от освобождаването на 4 часа време за персонала – време, в което никой не те прекъсва за нищо и което можеш да посветиш най-вече на… мислене.

Като цяло, резултатите от седем месечния експеримент се оказали подчертано положителни. “Тихите Вторници” допринесли за увеличаване на ефективността, ефикасността и качеството на работа на голям брой служители, изпълняващи разнообразни длъжности и задачи. 45% от участниците в експеримента го намерили за много ефективен, а 71% препоръчали експериментът да се разшири сред други групи, евентуално след някои усъвършенствания.

Организаторите на експеримента с “Тихите Вторници” признават, че при подобен подход (както вероятно и при всеки друг подход) очаквано не абсолютно всички служители са усетили положително влияние върху работата си. Не всички са харесали подобна практика на тотално изключване от околния свят и в немалка степен това е зависело от типа работа, който извършвали хората.

Интересно откритие на експеримента било, че различните хора използвали своите 4 “тихи” часа за различни неща. Някои избрали да се концентрират върху конкретни задачи, изискващи креативност и творческо мислене. Други използвали 4-те часа, за да възстановят баланса в служебния си живот, като се отърсят от трескавото ежедневие и си върнат обратно контрола в работата.

Сред важните изводи от експеримента са и следните две неща:

  • Хората трябва да се оставят сами да преценят и изберат за какво да използват своите 4 часа.
  • “Тихите” 4 часа не бива да се довеждат до крайност. Ако има спешна ситуация, която изисква реакция, прекъсванията са разрешени.

Снимка: Yosomono, CC


Viewing all articles
Browse latest Browse all 1223

Trending Articles