
Четвъртия принцип на Сун-Дзъ, анализиран от Марк Макнийли в книгата “Сун Дзъ и изкуството на войната в бизнеса” е “Бързина и подготовка” с подзаглавие “Действайте бързо, за да изпреварите конкуренцията”.
Както подсказва самото наименование, акцентът на този принцип е на бързината на действие.
Действайте бързо, за да изпреварите конкуренцията
Сун-Дзъ казва следното по отношение на бързината:
“Бързината е същността на войната. Възползвай се от неподготвеността на врага, избирай неочаквани маршрути и удари там, където защитата му е най-слаба.
… Затова отначало бъди срамежлив като девойка. Когато врагът ти даде възможност, действай бързо и той няма да може да се противопостави.”
Марк Макнийли с основание отбелязва, че бързината е много важна в бизнеса и всеки, който поне малко е работил в частна фирма и е имал възможност да се докосне до такива процеси като иновации, продажби, завоюване на нови пазари и др. е виждал нагледно това.
В бизнеса, бързината в действията е от огромно значение по няколко причини:
- Бързината може да замести ресурсите.
- Бързината шокира и изненадва конкурентите.
- Бързината се възползва от възможностите и слабите страни на конкурентите.
- Бързината позволява да се набере инерция.
Марк Макнийли привежда няколко примера за ролята на бързината в бизнеса.
Например, ако нашите търговци разговарят с клиенти средно по половин час, а търговците на конкуренцията “гълтат” час и половина, значи сме три пъти по-бързи в търговската работа и можем да обслужим три пъти повече клиенти.
Или, ако успеем да изкараме на пазара нов продукт по-бързо от конкуренцията, за която знаем, че подготвя аналогичен продукт, това ще ни позволи да се откроим като пазарни лидери поне в началото, да наберем инерция и в крайна сметка да пожънем по-добра първоначална възвращаемост на инвестициите.
Казус с производството на IBM в Шотландия
Сред многото примери на Марк Макнийли в книгата “Сун Дзъ и изкуството на войната в бизнеса” по отношение на бързината ще откроя само един кратък пример – за производството на IBM в Грийнок, Шотландия.
През 1993г., за да увеличи своята конкурентоспособност, тамошният завод на IBM намаля времето за производство на всеки продукт от 5 дни на 8 часа! Това става, след като поточната линия се разделя на шест мини-линии, в резултат на което производствения обем се увеличава с 50%, а броят на работниците се намаля с 30%.
Подобряват се и други показатели – качеството се повишава, цените спадат драстично. Благодарение на фактора “бързина” компанията повишава печалбите си, съкращава сроковете за доставка и възвръща поизгубения по онези години пазарен дял.
Компаниите, които са значително по-бързи от конкурентите си постигат двойно или тройно по-високи нива на възвращаемост на инвестициите, изтъква Марк Макнийли. Освен това темпото им на разрастване е по-бързо, което допринася за сериозен синергиен ефект.
Много важен е и чисто психологическият въпрос, свързан с бързината – че тя изненадва и шокира съперниците, а аз бих допълнил, че и сериозно ги деморализира. Сун-Дзъ казва по този повод, както и по повод натрупването на инерция чрез бързина следното:
“Обикновено този, който пръв окупира бойното поле и чака противника си, е в по-добра позиция; онзи, който дойде по-късно и се втурне в бой, е изтощен.”
Този цитат, между другото, е в пряка връзка с разбиранията за брандинга на Ал и Лаура Рийс, описани в книги като 22 неизменни закона на брендинга и 11 неизменни закона на Интернет брендинга. Ал и Лаура Рийс са горещи застъпници на това да си първи в определена категория, за да завоюваш по натурален път пазарно лидерство и господство.
Бързината в спорта
Много спортове, като добра илюстрация на съперничество между двама души или два отбора, са отличен пример за ролята и важността на бързината.
В бойните и силови спортове (карате, бокс, кик-бокс, борба и др.), в спортовете с топка (футбол, баскетбол, тенис на корт, тенис на маса), в хокея, дори в шаха като мисловен спорт, бързината не е единствения фактор за успех, но може спокойно да се каже, че е сред решаващите.
По-бързите състезатели и отбори съумяват да провеждат по-нестандартни и неочаквани атаки и често пъти това успява. Дори в покера бързината (под формата на агресия на масата) е едно от най-важните качества за прогрес и успех.
Шахът е добра илюстрация на конкуренцията между две страни и там често пъти може да се види как по-бързият играч печели, въпреки, че изостава с пешки/фигури, опит, време за мислене и т.н. Просто една бърза (а често пъти това означава и неочаквана) атака може да реши всичко в една партия, въпреки, че плановете на съперника са били други.
Снимка: Jonathan Pincas