Quantcast
Channel: Нова Визия
Viewing all articles
Browse latest Browse all 1223

Топ 3 на най-често срещаните успешни мениджърски практики

$
0
0
Топ 3 на най-често срещаните успешни мениджърски практики

Топ 3 на най-често срещаните успешни мениджърски практики

В стремежа си да открият кои са най-често срещаните успешни мениджърски практики екип от изследователи и консултанти от Харвард Бизнес Скул, Университета на Кеймбридж, Станфордския университет, Лондонското училище по икономика и Макинзи § Къмпани провеждат мащабно проучване.

Проучването завършва през 2010г. и обхваща 10 000 фирми с персонал между 100 до 10 000 служители от 20 държави. В рамките на проучването са обработени хиляди въпросници и са проведени разговори със стоцици изпълнителни директори.

За целите на проучването е използван въпросник, разработен от Макинзи § Къмпани, в който са били включени 18 основни мениджърски практики. Във всички фирми, участвали в проучването се е проверявала всяка една от тях. Основната цел е била да се открият закономерности, които да разкрият кои са основните действия, които следва да се извършват от един мениджър.

Проучването открива три основни и най-често срещани успешни мениджърски практики.

1. Строго наблюдение

Най-добрите мениджъри са безмислостни по отношение на наблюдение на процесите, показва изследването. Те събират данни и информация на всяко едно възможно ниво, правят ежедневна оценка на тези данни и информация и ги използват за непрекъснато усъвършенстване на работните процеси.

Наблюдението и събирането на данни е факт както в производствени и търговски фирми, така и в организации от обслужващата сфера – образование и здравеопазване.

Основната поука тук е, че информацията е всичко. Мениджърите, които събират, обработват и използват информацията за различни аспекти на своята дейност са по-успешни от мениджърите, които не правят това.

2. Предизвикателни цели

Най-успешните мениджъри непрекъснато поставят цели на своите служители – краткосрочни и дългосрочни.

Например, в успешните производствени фирми има ежедневни, ежеседмични, месечни, тримесечни, годишни и петгодишни цели.

Чрез предизвикателни цели мениджърите стимулират служителите към по-високи постижения. Целите, които служителите получават са труднопостижими, но реалистични.

Проучването открива, че фирмите, които имат богат набор от предизвикателни цели, са по-успешни от конкурентите си без цели.

3. Възнаграждения и стимули

Успешните фирми отдават признание и възнаграждават най-добрите мениджъри и служители с помощта на различни бонуси.

Хората, които не работят добре бързо биват откривани и на тях им се осигурява обучение. Ако това не помогне и те не подобрят работата си, биват освобождавани. Това стимулира служителите да се справят възможно по-добре с работата си.

В резюме

Проучването разкрива също, че трите най-често срещани успешни мениджърски практики работят най-добре заедно, в синергия една с друга.

Резултатите са красноречиви. Фирмите, в които се прилагат тези три мениджърски практики са с 3% по-висока възвращаемост върху инвестициите, 26% по-висока пазарна оценка и 70% по-бърз темп на развитие.

Снимка: Paul Stevenson


Viewing all articles
Browse latest Browse all 1223

Trending Articles