
Няма как да разчитаме само и единствено на собствените си зрителни възприятия и интуция, за да усетим с просто око какви са ключовите управленски символи на организацията, в която работим.
Като казвам “ключови управленски символи” нямам предвид сградата и офисите на една организация. Нито продукта, който организацията създава или пък рекламата и връзките с обществеността, които развива. В това число нямам предвид и пазарния дял и известността, които организацията вече е завоювала.
Сградата, офисите, продуктът, рекламата, вързките с обществеността, пазарният дял и известността са важни символи. Ние ги виждаме, приемаме, одобряваме или неодобряваме, правим някакви съждения и изводи.
Наред с тези символи обаче има и друг сорт символи. Специфичното в тях е, че ни помагат да видим и осъзнаем “невидими” на пръв поглед аспекти на организацията.
Тези символи обясняват красноречиво:
- що за организация е тази организация?
- защо продуктът й се харесва (или не) от потребителите?
- защо фирмата се ползва или не се ползва с авторитет?
- защо служителите са лоялни (или не)?
- защо служителите работят с отдаденост или напускат, без да ги е грижа какво ще се случи с организацията?
Тези символи се наричат ключови управленски символи.
Ключовите управленски символи на една организация се създават от собствениците и ръководителите й и са обект на внимателен мониторинг, корекция и подобрения.
Кои са ключовите управленски символи на организацията?
Най-пълен отговор на този въпрос ни дава теорията за организациите. Независимо от това, че в нея се срещаме с различни възгледи за организацията, думата “организация” (дума с гръцки произход) означава само едно – това е “средство”, “начин”, “инструмент”, с помощта на който се постигат предварително определени цели.
В този смисъл традиция е в теорията и практиката на управление за ключови символи на организацията да се разглеждат:
- Хората, които работят в организацията.
- Мисията и целите на организацията.
- Структурата на организацията.
- Възприятията, нагласите, ценностите, които организацията изповядва.
Какво означават тези символи и какво символизират?
Нека видим по-подробно.
1. Хората в организацията
Това са основателите на организацията, нейните бивши и сегашни мениджъри и служители.
Какви са те, какво знаят и могат да правят добре, каква е тяхната компетентност и намерения – това са все символи на продукта, пазара, крайните резултати на организацията, на реномето и известността на организацията.
Връзката и зависимостта между “хората” и всички изброени аспекти на организацията са повече от директни.
2. Мисията и целите на организацията
Както е известно, “мисията” е това, на което организацията иска да е отдадена в дългосрочен план, а “целите” са ясните и конкретни намерения, които организацията иска да реализира в точно определен “краен срок”.
Мисията и целите символизират намеренията и насоките на развитие на организацията, обясняват защо някои организации са ефективни, а други ефикасни, защо някои са ориентирани единствено към бърза печалба, а други и към печалба, и към изискванията на потребителите, служителите и обществото.
3. Структурата на организацията
Това е “скелетът” на организацията. От структурата зависят много неща. Например:
- доколко стройна и работеща ще е организация на производство и работа;
- каква ще е координацията между хората;
- достатъчно ясно ли ще е е кой, с кого, защо, кога и къде изпълнява своята работа;
- дали в условията на сегашната структура организацията ще е в състояние да постигне своите цели и мисия.
4. Възприятия, нагласи и ценности на организацията
Става дума за отношението на всички хора в организацията (от собствениците и мениджърите до служителите) към клиентите, конкуренцията, ресурсите, доставчиците. Става дума и за гледната точка към иновациите и промените. Както и готовността за адаптация.
Няколко въпроса за размисъл
Ето няколко въпроса за размисъл относно ключовите управленски символи на организацията ти:
- Достатъчно компетентни ли са собствениците и ръководителите на организацията, в която работиш? Вярваш ли в техните предприемачески качества, в техните намерения? Как се чувстваш, когато работиш за тези хора?
- Доколко и как точно организацията, в която работиш се грижи за компетентността на мениджърите и служителите? Как се чувстваш – обгрижен или ощетен откъм развитие?
- Познаваш ли мисията и целите на организацията, в която работиш? Някой някога обяснявал ли е защо мисията е точно такава? Някой някога въвличал ли те е в процеса на създаване на бизнес целите за тази или друга календарна година? Вярваш ли в мисията и целите на организацията? Как се чувстваш, в случай, че твоята организация няма нито мисия, нито цели?
- Има ли при теб добра координация в процеса на работа, има ли някакви организационни спънки, знаят ли твоите колеги своите задължения или се оплакват, че са натоварени с непосилни задачи? Как се чувстваш в сегашната организационна структура? Щастлив? Удовлетворен? Затормозен? Фрустриран?
- Какво предпочитат да правят обикновено хората в твоята организация – да запазват статуквото или да го променят в съзвучие с промените, които непрекъснато се случват? Склонна ли е организацията да развива и въвежда новости или по-скоро се придържа към отдавна установен ред?
Отговорът на въпроса “Какви са ключовите управленски символи на твоята организация?” ще ти помогне да разбереш (поне за себе си) много неща от историята, настоящето и бъдещето на организацията, в която работиш.
Това разбиране може да е ключ за вземане на важно решение за твоята кариера.
А в случай, че си на ръководна позиция или си управляващ собственик, отговорите на въпроса “Какви са ключовите управленски символи на твоята организация?” ще са ти полезни и ще те ориентират какво да направиш оттук нататък.
Снимка: GH Cheng