Когато се създава един екип, за да постигне определена екипна цел, е полезно да се анализират хората в екипа.
Ефективният екип обикновено е комбинация от хора с различни знания, умения, нагласи… Освен това, всеки член на екипа има специфичен фокус и стил на създаване на идеи, работно поведение и изграждане на взаимоотношения.
Известна е класификация, свързана с характерни осем стила на мислене на хората. И тъй като начинът на мислене предопределя и поведението, тази класификация е полезна за ръководителите на екипи, защото с нейна помощ те могат да оценят по-правилно потенциала на своите служители и как един или друг от тях могат да допринасят за екипната работа.
Да видим какви точно са тези стилове на мислене.
Осем стила на мислене на Бончек и Стийл
Концепцията за осемте стила на мислене е създадена от консултанта по управление Марк Бончек и IT експерта Елиза Стийл. През 2015 г. те публикуват своята идея в списанието “Harvard Business Review”.
Осемте стила на мислене на Бончек и Стийл са алтернативна идея на онези теории и модели, които изследват поведението на хората в екипа. В случая става дума не за поведение, а за мислене.
А мисленето, според двамата специалисти, се предопределя от два важни показателя:
- Фокус (посока на вниманието). Това значи към какво проявява най-вече интерес един човек в определена ситуация – към идеи, процеси, действия или взаимоотношения.
- Ориентация (ъгъл на вниманието). Това значи как гледа най-вече един човек на определена ситуация – през призмата на “голямата картина” или от гледна точка на дребните детайли.
В зависимост от проявлението на фокус и ориентация в мисленето си, всеки човек има специфичен стил на мислене. Възможни са осем такива стила на мислене, както е показано на диаграмата.

В зависимост от комбинацията между фокус и ориентация на мисленето, членовете на един екип могат да имат различен стил на мислене, както следва:
- Изследовател. Това е човек, чийто стил на мислене е ориентиран към голямата картина и идеите. Изследователят има ясно изразено креативно мислене и е способен на иновации, създаване на нови идеи и откриване на нови решения на стари проблеми.
- Плановик. Това е човек, чийто стил на мислене е ориентиран към голямата картина и процесите. Плановикът има логическо и последивателно мислене и умее да създава нови системи, процеси и процедури за работа.
- Стимулатор. Това е човек, чийто стил на мислене е ориентиран към голямата картина и действията. Стимулаторът е практически ориентиран и умее да мотивира и вдъхновява хората към действия.
- Съединител. Това е човек, чийто стил на мислене е ориентиран към голямата картина и взаимоотношенията. Съединителят умее да обединява и сплотява различните хора заедно, за да си сътрудничат ефективно за постигане на екипната цел.
- Експерт. Това е човек, чийто стил на мислене е ориентиран към детайлите и идеите. Експертът е обективен и проницателен човек с висока компетентност, който осигурява важни подробности по отношение на нови идеи.
- Оптимизатор. Това е човек, чийто стил на мислене е ориентиран към детайлите и процесите. Оптимизаторът умее да подобрява процеси, качество, продуктивност и ефикасност в работата.
- Производител. Това е човек, чийто стил на мислене е ориентиран към детайлите и действията. Производителят се фокусира върху крайната цел и превръща идеите в реални резултати.
- Наставник. Това е човек, чийто стил на мислене е ориентиран към детайлите и взаимоотношенията. Наставникът фокусира мисленето си върху другите, умее да изгражда добри взаимоотношения с тях и им помага да се развиват и израстват.
Как да се използват осемте стила на мислене на Бончек и Стийл?
Най-напред, полезно е човек да се замисли какъв е неговият характерен стил на мислене в екипа, в който членува. Какво попада най-вече във фокуса на неговото внимание – идеи, процеси, действия или взаимоотношения? Каква е принципно ориентацията му на мислене – към голямата картина или към дребните детайли?
Веднъж, когато човек определи своя стил на мислене, той ще може да дефинира и изгради своята идентичност в екипа – яснота за ценността и приносите на въпросния човек за екипа. Ясната идентичност дава възможност човек да се фокусира върху своите силни страни, качества и таланти и чрез тях да развива по-продуктивни и задълбочени отношения със съекипниците.
Всеки служител ще изявява своите най-силни страни и качества в работата, ако:
- разбира, че се намира на мястото си;
- осъзнава, че приносите му в работата се ценят от екипа и организацията;
- има съвпадение между стила на мислене и отговорностите в работата му.
Ето защо е важно ръководителят на екип да поощрява самостоятелния начин на мислене на своите сътрудници. Това е възможност хората да започнат да разбират по-добре както себе си, така и да се разбират по-добре един с друг. Чрез стимулиране на различни стилове на мислене сред сътрудниците могат да се търсят (и откриват) най-интересните и ефективни решения в екипа.
Осемте стила на мислене на Бончек и Стийл могат да се използват от ръководителите на екипи както в процеса на дизайн на екипа, когато се привличат негови членове, така и при по-късен етап от развитие на екипа, когато нещо в него куца и са нужни промени. Чрез привличането на хора с подходящо мислене, екипът може да стане по-балансиран и ефективен.
В резюме
Осемте стила на мислене на Бончек и Стийл помагат на мениджърите да осъзнаят, че при привличане на хора в екип следва да се има предвид не само квалификацията и натрупания трудов опит до момента, а и начинът на мислене. Именно мисленето е предпоставка за постигането на едни или други резултати.
Разбирането на осемте стила на мислене помагат да се изгради по-добра яснота както за определен човек, така и за колегите му и как всички заедно работят и взаимодействат помежду си. Подобно познание помага на мениджърите да управляват по-ефективно своите екипи.
Прочети повече: Десетте роли в екипа.