Quantcast
Channel: Нова Визия
Viewing all articles
Browse latest Browse all 1223

Модел за 4 типа мениджъри на Уелч

$
0
0

Модел за четири типа мениджъри на Уелч

Известни са различни класификации на типовете мениджъри. Една от най-простите сред тях е тази за четирите типа мениджъри по модела на Джак Уелч.

Джак Уелч е бивш изпълнителен директор на американската компания General Electric в периода 1981-2001г. По време на неговото управление компанията увеличава пазарната си стойност с 4000%. Поради впечатляващите резултати на Уелч, много други мениджъри възприемат методите и техниките му, благодарение на което те са известни в цял свят.

Да видим какво представлява моделът за четирите типа мениджъри на Уелч.

Модел за 4 типа мениджъри на Уелч

Моделът за четирите типа мениджъри е използван за първи път от Джак Уелч през 2000 г., в годишен доклад за дейността на General Electric.

Моделът на Уелч представлява матрица с две ключови измерения:

В резултат на комбинирането на оценката за резултатите и ценностите на мениджъра, се образува матрица с четири квадранта, както е показано на диаграмата по-долу.

Модел за 4 типа мениджъри на Уелч
Модел за 4 типа мениджъри на Уелч

Всеки от четирите квадранта на матрицата представя специфичен тип мениджър, както следва:

  • Тип 1;
  • Тип 2;
  • Тип 3;
  • Тип 4.

До голяма степен, този модел на Джак Уелч напомня на една друга негова техника – матрица за оценка на служителите. Двата инструмента не са идентични, но споделят общи характеристики.

Да разгледаме по-подробно всеки от четирите типа мениджъри.

1. Тип 1

Мениджър от Тип 1 е ръководител, който постига резултати и едновременно с това с поведението си изповядва ценностите на организацията.

Това, според модела на Уелч, е образцовият мениджър. С личния си пример този мениджър увлича останалите и дава тон за подходящо поведение на работното място.

Организацията следва да направи всичко възможно да задържа на работа подобни мениджъри и да им дава подходящи възможности за развитие.

2. Тип 2

Мениджър от Тип 2 е ръководител, който изповядва ценностите на организацията, но не успява да постига достатъчно добри резултати.

Според модела на Уелч, на подобни мениджъри трябва да се даде шанс, и дори два.

Ако резултатите се подобрят – чудесно. Ако ли не, следва да бъде направен опит за промяна, например да се предложи друга подходяща длъжност в рамките на организацията. Ако резултатите са отчайващо ниски, подобни мениджъри могат да бъдат и освободени, като крайна мярка.

Тип 3

Мениджър от Тип 3 е ръководител, който нито постига задоволителни резултати, нито има поведение в унисон с ключовите ценности на организацията.

Според модела на Уелч, подобни мениджъри е най-добре да бъдат освободени, тъй като те не допринасят с нищо за организацията и влияят негативно на служителите.

Практиката показва, че това са мениджърите, които биват освобождавани най-бързо.

Тип 4

Мениджър от Тип 4 е ръководител, който постига високи резултати, но не изповядва ключовите ценности на организацията.

Това, според модела на Уелч, е най-трудната ситуация. Тези мениджъри имат висока компетентност и знаят как да постигат набелязаните цели. Проблемът при тях е, че не излъчват правилните послания към служителите, тъй като не споделят организационните ценности. Не е лесно да освободиш такива мениджъри – все пак те носят резултати за организацията!

Според Джак Уелч обаче, подобни мениджъри трябва да се освободят, защото те притежават власт да влияят на организационната култура и да я променят. Подобни мениджъри най-много от всички са в състояние да унищожат внимателно изграждани канали за ефективна комуникация, както и да отровят атмосферата в своя отдел или екип.

В резюме

Моделът за четири типа мениджъри на Уелч помага всеки ръководител да бъде отнесен към един от четирите възможни типа – Тип 1, Тип 2, Тип 3 и Тип 4, в зависимост от постиганите резултати и изповядване на подходящо поведение в унисон с ключовите ценности на организацията.

Поуката от модела на Уелч е, че една организация следва да прави всичко възможно да задържа мениджъри от Тип 1, но в същото време да се освобождава от мениджъри от Тип 3 и Тип 4. Последните влияят на служителите по негативен начин.

Прочети повече: Метод 20-70-10 за оценка на служителите на Уелч.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 1223

Trending Articles