Quantcast
Channel: Нова Визия
Viewing all articles
Browse latest Browse all 1223

Метод DESC за обратна връзка

$
0
0

Метод DESC за обратна връзка

Подаването на обратна връзка е ключово умение за всеки мениджър, но често подобни разговори са трудни, тъй като предизвикват негативни емоции в служителите и ги настройват защитно.

За преодоляване на тези предизвикателства е създаден т.нар. “Метод DESC”, чрез който обратната връзка се подава по конструктивен начин, което на свой ред намалява негативизма и стреса в работните отношения.

Нека го разгледаме.

Метод DESC за обратна връзка

Методът DESC за обратна връзка е създаден от Шарън Бауър – основател на фирма за обучения по комуникационни умения, и нейният съпруг Гордън Бауър – когнитивен психолог. Двамата експерти от САЩ представят модела си в книгата “Asserting Yourself: A Practical Guide For Positive Change” през 1976 г.

Методът DESC предлага структура за ефективна обратна връзка, която може да се използва от всеки мениджър в четири стъпки:

  1. Опиши (Describe);
  2. Изрази (Express);
  3. Уточни (Specify);
  4. Последици (Consequences).

Методът DESC предоставя възможност на ръководителите да подават ясна, конкретна и конструктивна обратна връзка, което на свой ред подобрява комуникацията със служителите, изгражда доверие и насърчава растежа и развитието. Методът е подходящ за приложение и в личния живот.

Методът DESC за обратна връзка е представен на диаграмата по-долу:

Метод DESC за обратна връзка
Метод DESC за обратна връзка

Нека разгледаме малко по-подробно четирите стъпки в метода за обратна връзка DESC.

1. Опиши

Първата стъпка от метода DESC за обратна връзка е ръководителят да опише поведението на своя служител, което е предмет на разговора.

Мениджърът следва да опите поведението на служителя възможно най-ясно и конкретно, като се придържа към фактите.

Добра практика в тази стъпка е да се коментира само едно-единствено поведение или проява на служителя, а не няколко, защото в противен случай обратната връзка ще се превърне в прекалено агресивна критика, а служителят ще се настрои защитно.

2. Изрази

Втората стъпка от метода DESC за обратна връзка е ръководителят да изрази отношението си относно ситуацията.

Тук става дума за емоции и чувства, които ръководителят изпитва. Добра практика е да се използва местоимението “Аз”, вместо “Ти”.

Например, ако обратната връзка се подава във връзка с проблемно поведение на служител, мениджърът следва да посочи как се чувства във връзка с това – “Чувствам се разочарован…”, “Чувствам се фрустриран…” и т.н.

3. Уточни

Третата стъпка от метода DESC за обратна връзка е ръководителят да уточни какво е подходящото поведение или нагласа, която служителят следва да възприеме.

Това е важна стъпка, която не бива да се оставя на волята на служителя. Хората не умеят да четат мисли и понякога просто не знаят какво точно се очаква от тях.

Мениджърът следва абсолтно ясно да заяви какво иска и очаква от своя служител.

4. Последици

Четвъртата стъпка от метода DESC за обратна връзка е ръководителят да посочи последиците от това, което би се случило, ако желаната промяна в поведението се осъществи или не се осъществи.

Следователно, последиците могат да са положителни и отрицателни. Служителят трябва ясно да чуе как очакваната промяна или отсъствието на промяна в неговото поведение ще се отрази както на него лично, така и на ръковоцитдля, други колеги, екипи, партньори или дори на цялата организация.

Изтъкването на последиците следва да се прави в уважителен и конструктивен тон, без заплахи или агресия.

В резюме

Методът DESC предлага структура за ефективна обратна връзка чрез процес от четири стъпки:

  1. Опиши;
  2. Изрази;
  3. Уточни;
  4. Последици.

Методът DESC е конструктивна техника за подаване на обратна връзка с фокус към бъдещето, която има за цел да провокира промяна в поведението. При нея става дума също и за миналото, но дотолкова, доколкото то се използва за осигуряване на контекст на разговора.

Прочети повече: Метод EEC за обратна връзка.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 1223

Trending Articles