Quantcast
Channel: Нова Визия
Viewing all articles
Browse latest Browse all 1223

Казус: Защо се провали Segway?

$
0
0
Защо се провали Segway?

Защо се провали Segway?

Според експерта по иновации Стивън Джонсън, автор на “Как се раждат добрите идеи”, всяка иновация има контекст, в който тя се появява и “случва”. И в зависимост от контекста, иновацията може да я има или да я няма, както и да бъде успешна или неуспешна.

Прекрасен пример за контекст и за “еко-система”, която да заобгражда една иновация е продуктът “сегуей. Примерът показва, че дори и когато една иновация е вече налице, съществуват още много препятствия по пътя, докато се превърне тя в истински пазарен успех.

Накратко за Segway

Сегуейът се появява на бял свят в САЩ през 1999г., изобретен е от Дийн Кеймън и още в началото е придружен от огромна публичност, тъй като за него се твърди, че ще бъде революционното транспортно средство, което ще реши много от съвременните проблеми, свързани с придвижването на хора, замърсяването в градовете, задръстванията. Произвежда се от фирма Segway.

Сегуейът щади околната среда, 11 пъти по-енергоефективен е от средностатистическата американска кола и не отделя никакви емисии, тъй като се задвижва от батерии. Средната му скорост е 20км. в час, може да се използва както в открити, така и в закрити пространства (например складове, молове и др.)

Въпреки иновативността на продукта, широката си медийна популярност в първите месеци на навлизане на пазара и сериозното си финансиране, компанията Segway не се справя с продажбите достатъчно добре и със сигурност сегуейът е по-скоро екзотика, отколкото реална алтернатива за транспорт в наши дни.

Защо е така?

Урок по иновации: Защо се провали Segway?

Експертът по иновациите Пол Слоун е публикувал любопитна статия със заглавие “Урок по иновации: Защо се провали Segway?” В нея той изтъква пет основни причини за пазарния неуспех на Segway:

  • Очакванията са твърде високи. Сегуей е бил представян като бъдещето в транспорта. Като тип иновация за него се е говорело, че е сравним със световни иновации като персоналния компютър или интернет. Времето показва обаче, че сегуейът не е чак толкова голяма иновация. Рекламата и PR-а на продукта са му създали имидж на нещо свръх-изключително, но тази реклама и PR се оказват предозирани и поставят нереалистично високи очаквания към продукта.
  • Това е продукт, не решение. Сегуейът сам по себе си е интересен продукт, който работи, но му липсва контекст, в който да работи наистина добре. Къде да се паркират тези превозни средства? Къде да се зареждат с ток? По пътищата или по тротоарите да се движат? Липсва подходяща инфраструктура за сегуей, за да навлезе той по-масово и да бъде удобство за ползвателите си, не бреме или въпросителна.
  • Няма ясна потребност или целеви пазар. Кой е целевият пазар? Кои са хората, които реално се нуждаят от сегуей? Това е продукт-нововъведение, но няма реална причина да бъде купен. Освен това е изключително скъп (хиляди долари).
  • Това е по-скоро изобретение, не толкова иновация. Първоначално Сегуей е бил разработен, патентован и държан в тайна до пускането му на пазара. Съответно, нямало е никаква обратна връзка от пазара и изобретателите му са били много учудени, когато са се сблъскали с критики към външния вид и дизайна на возилото.
  • Регулации. Сегуей е бил “ударен” лошо от регулациите в редица държави, в които не е попаднал в нито една категория превозно средство и поради тази причина е бил просто забранен за каране по пътищата. Това е сериозен проблем за подобен революционен продукт и този проблем не е намерил адекватно разрешение.

Пол Слоун прави заключението, че повечето успешни иновации включват някакво взаимодействие и експерименти със средата – с бъдещия пазар, който ще ползва продукта. Успешните иновации имат нуждата от еко-система, която да ги подкрепя и тази еко-система е на практика контекстът, в който ще се ползва продукта – инфраструктурата, потребностите, потребителите.

За да е успешна една иновация, тя следва не само да предлага нещо ново, а е нужно най-вече то да носи стойност. Примерът, който експертът по креативно мислене Едуард де Боно дава с триъгълната врата е много показателен – тя е уникална, но не носи стойност, следователно не е иновация в пълния смисъл на думата.

За да носи стойност една иновация, тя се нуждае от контекст, в който ще носи ползи.

Снимка: pdsphil, CC


Viewing all articles
Browse latest Browse all 1223

Trending Articles