
Да имаш щастливи служители във фирмата е по-добре от това да имаш нещастни служители, нали?
На създаването на по-щастливи служители е посветена презентацията от Globoforce, озаглавена “Пет съвета за създаване на по-щастливи служители”.
Факти за щастливите служители
Най-напред, няколко показателни факта, извлечени от различни проучвания:
- Щастливите служители помагат на колегите си с 12% повече в сравнение с нещастните служители
- Щастливите служители постигат своите цели с 31% по-често в сравнение с нещастните служители
- Щастливите служители са с 36% по-мотивирани на работните си места в сравнение с нещастните служители
- Щастливите служители като цяло са по-здрави, чувстват се по-сигурни, работят по-продуктивно, отсъстват по-малко от работа, обслужват по-добре клиентите и носят повече печалба на своите работодатели, в сравнение с нещастните служители
Ако в твоята фирма се опитваш да изградиш среда, в която да процъфтяват щастливи служители, ето пет съвета, които могат да помогнат.
1. Създай смисъл за хората
Хората искат да се чувстват като част от нещо по-голямо от тях, съответно и по-интересно и значимо. Това може да е отбор, фирма и/или общност.
Някои служители съзнателно търсят да започнат работа във фирми, които имат здрави ценности и допринасят с нещо за обществото.
За много служители “създаването на смисъл” в работата им означава да се съчетаят добре техните лични цели и ценности с целите и ценностите на фирмата, в която работят, както и да се чувстват като важна част от нея.
Установено е, че компании, които се фокусират върху това да помогнат на служителите си да открият смисъла и значението на тяхната работа и приноси се радват на 60% по-малко отсъствия от работа и на 75% намаляване на текучеството.
2. Създай възможности за постижения и израстване
Според скорошно изследване на SHRM – Обществото за управление на човешките ресурси (уточнение – изследването е проведено на американския трудов пазар), професионалното израстване и развитие е сред топ приоритетите на хората, които търсят работа, т.е. на наемните служители.
Сред водещите причини за напускане на работа изследването откроява вътрешното чувство на застой на работното място, както и липсата на връзка между служителя и фирмените цели.
И тук идва голямото разминаване. Данните показват, че само една трета от служителите в изследването са получили възможности за обучение и развитие. Две трети от служителите не получават адекватна обратна връзка или признание на работните си места.
Следователно, създаването на възможности за постижения и израстване е стъпка в правилната посока за изграждането на по-щастливи служители.
3. Насърчавай благодарността
Служителите, които отдават признание и изказват благодарност на колегите си всъщност се възползват и съумяват да спечелят за себе си (под формата на вътрешно чувство на удовлетворение) дори малко повече ползи отколкото колегите, на които са отдали това признание и благодарност.
В проучване по темата 73% от запитаните служители заявяват, че признанието има положително въздействие за тяхното щастие на работното място – когато получават и когато дават такова.
Когато хората имат възможност да изказват благодарност и да отдават признание на колегите си за добре свършена работа, това се отразява благотворно на здравето, продуктивността и усещането за щастие като цяло.
(Пример за техника за отдаване на признание: Казус: Мотивация чрез “Браво кутия” в Лунар Лоджик)
4. Изграждай гъвкав баланс между работа и личен живот
Фирмите, които търсят най-сериозни подобрения в чувството на щастие на своите служители освен всичко друго работят сериозно в посока на осигуряване на баланс между работа и личен живот за хората.
80% от служителите заявяват, че ще са по-щастливи, ако работата им предлага гъвкава организация на работното време и повече възможности за баланс между нея и личното им време.
5. Гради доверие
Една от най-големите предпоставки за създаването на култура на щастие на работното място е доверието между хората във фирмата.
Това означава хората да се доверяват както на своите ръководители, така и да си имат доверие един на друг.
Когато в една фирма има доверие между хората, както и съпричастие към работата, това ще породи култура, в която да процъфтяват щастливи и продуктивни служители.