
В силно конкурентна среда оцеляват и успешно се развиват само индивиди и организации, които непрекъснато произвеждат и осъществяват идеи. Те са в основата на иновациите.
За целта е нужно в хората да се цени и насърчава т.нар. “творческа интелигентност”. Всеки притежава творческа интелигентност, но не всеки я развива до такава степен, че да доминира над останалите два вида интелигентност – традиционната и емоционалната.
Процесът на изграждане на творческата интелигентност, според Филипа Дейвид, автор на “Еврика! Как подсъзнанието отключва творческата интелигентност”:
- Започва от вярата в собствените сили и пълното отдаване на това, което искаш да направиш.
- Преминава през генерирането на идеята и създаването на визия.
- Продължава с проверка на идеята в практиката и събиране на обратна връзка.
- Приключва с осъществяване на идеята.
Използвах това определение на процеса на творческата интелигентност, за да разсъждавам доколко една организация и нейните ръководители създават условия този процес да протича нормално.
Формулирах седем въпроса, които могат да ти помогнат да разбереш доколко твоята собствена организация цени творческата интелигентност.
И въпросите са следните:
- Уважава ли организацията ти и нейните ръководители служителите, така че последните също да се самоуважават и да вярват, че са способни на творчество?
- Съдейства ли организацията ти и нейните ръководители на служителите, за да се отдадат последните на творческа дейност, като им осигурява възможност за придобиване на умения, квалификация, майсторство?
- Стимулират ли се съзнателно служителите да генерират идеи чрез работни срещи, дискусии, работа в различни видове екипи?
- Стимулират ли се служителите да споделят свои визии, мнения, предложения, виждания?
- Съдействат ли ръководителите за обсъждането на различни идеи да чрез т.нар. “конструктивна критика”?
- Стимулират ли ръководителите в твоята организация развитието на идеите, като изслушват представянето им или предоставят възможност на екипа, който е създал някаква идея да я експериментира?
- Осигурява ли организацията ти бюджет и ресурси на отделни служители или на специален екип, за да внедрят идеята?
С помощта на тези въпроси аз установих, че в миналото съм работила в две организации, в които творческата интелигентност на служителите не е била достатъчна ценност, въпреки че там непрекъснато се тръбеше колко много разчитат на нашето творчество.
За щастие работя и в друга организация, в която за творческата интелигентност не само се говори, но и се правят доста неща.
Опитай и ти да разбереш цени ли твоята организация творческия потенциал. Седемте въпроса по-горе са на твое разположение.
Снимка: Tsahi Levent-Levi, CC