
Работните срещи са част от работата във всяка фирма. Често пъти те обаче могат да бъдат и голям препъникамък пред продуктивността, особено ако зачестят и започнат да доминират в работното ежедневие.
За да се справят с предизвикателството на работните срещи, от Asana (създатели на уеб базираната едноименна услуга за управление на проекти и екипи) са въвели в практиката си т.нар. “Сряда без срещи”. Всяка сряда служителите са освободени от срещи и знаят, че не бива да си определят работни срещи в този ден, освен ако не е абсолютно необходимо поради някаква изключително важна или спешна причина.
“Средите без срещи” е проста техника, която според хората в Asana им помага изключително много.
Каква е целта?
Целта на “Сряда без срещи” е да освободи на служителите голям отрязък от време, в което те да се фокусират върху същината на своята работа, без да се налага да я вършат в промеждутъка между няколко срещи.
Или, фокусът на тази практика е върху правенетето на нещата, изпипването на детайлите и крайните срокове.
Какви са ползите?
От Aasana отчитат повишена продуктивност, в резултат на по-малкото прекъсвания на работата. Именно в Сряда служителите завършват най-голям брой задачи от списъците си и за мнозина това е любимият им ден от работната седмица.
Как работи “Сряда без срещи” на практика?
Идеята за “Сряда без срещи” е провокирана от една концепция на социалния психолог и теоретик Михай Чиксентмихай.
Висшият мениджмънт на Asana е в основата на въвеждане на концепцията и проактивно насърчава служителите да не насрочват срещи в календарите си за Сряда, освен ако не е наистина задължително. Тази практика е официално “разписана” сред фирмените правила и е част от фирмената политика, с която са запознати всички.
Има и някои изключения от правилото, като например интервютата за работа с потенциални кандидати, които се провеждат само в Сряда.
Резултати
От както “Сряда без срещи” е въведено като официална практика във фирмата, от Asana отчита повишаване на продуктивността под формата на брой приключени работни задачи, както и увеличаване на обема на работа, свършена през останалите дни от седмицата.
Снимка: Kat, CC