Quantcast
Channel: Нова Визия
Viewing all articles
Browse latest Browse all 1223

Евтин начин за отличаване от конкуренцията за Virgin Atlantic чрез създаване на ново преживяване (казус)

$
0
0
Евтин начин за отличаване от конкуренцията за Virgin Atlantic чрез създаване на ново преживяване (казус)

Евтин начин за отличаване от конкуренцията за Virgin Atlantic чрез създаване на ново преживяване (казус)

Историята за начина, по който авиокомпанията Virgin Atlantic се отличава от конкуренцията си прочетох най-напред в публикация на Пол Слоун – топ-експерт по креативно мислене и иновации. Той разказва са това, което е научил от друг експерт – Крис Мос и което илюстрира по опростен и характерен начин процесите на иновации във фирмите. А самият Крис Мос е бивш Маркетингов мениджър на Virgin Atlantic, Изпълнителен директор на 118118 (един от най-набираните телефонни номера във Великобритания) и създател на марката Orange.

В ранните дни от възникването на Virgin Atlantic, когато авиокомпанията се е борила за място под слънцето и е искала да се утвърди в изключително нелекия пазар и агресивна конкурентна среда, Крис Мос и колегите му са работили по подобряване на условията за пътуване на пасажерите. Искали са да измислят интересни неща, които да ги отличават от конкурентните авиокомпании.

Задали си следния въпрос:

“Показваме филми на пътниците си, но как да направим преживяването им все едно, че са отишли на кино?”

(Защото, ако пътниците имат усещането, че не просто летят на самолет, а са на кино, това би създало у тях съвсем различно, при това положително чувство – кой не обича да ходи на кино?)

Едно от нещата, които им хрумнало (и което наподобявало посещение на кино) било да поднасят на пътниците сладолед, докато гледат филм. Оказало се обаче, че това няма как да се реализира, тъй като в самолетите нямало фризери, които да съхраняват продуктите.

Все пак, Крис Мос и хората му настояли инженерите да измислят начин да се сервира сладолед на борда и не след дълго направили първия реален опит, като превозвали сладолед, опакован в сух лед. Опитът се оказал пълен провал, тъй като сухият лед направил сладоледа твърд като камък от студ, т.е. сладоледът не бил подходящ за консумация.

Екипът обаче не се отчаял и продължил да експериментира, докато най-накрая успели да налучкат правилната температура. Опитът със сладоледа в крайна сметка се оказал успешен и допринесъл за диференцирането на марката в съзнанието на клиентите, при това по един евтин начин.

Поуки

Пол Слоун прави изводи на база на тази кратка история, които ми се струват поучителни за процеса на иновиране.

Накратко, процесът на иновиране от примера със сладоледа на Virgin Atlantic може да се разбие на следните стъпки:

  1. Задаване на различен въпрос (как можем да направим изживяването “летене в самолет” близко до изживяването “ходене на кино”?)
  2. Избиране на най-добрата идея
  3. Експертите ни изброяват един куп причини защо идеята ни няма да се получи
  4. Ние откриваме начин да опитаме с идеята
  5. Опитът се оказва неуспешен
  6. Учим се от провала и опитваме отново

Провалът е жизнено важен за твоя успех. Важното е да умееш да гледаш на нещата от различна перспектива, да не вярваш на скептиците, които ти повтарят, че ще се провалиш, както и да не спираш да опитваш до постигане на пълен успех.

Снимка: Jökull Auðunsson


Viewing all articles
Browse latest Browse all 1223

Trending Articles