Quantcast
Channel: Нова Визия
Viewing all articles
Browse latest Browse all 1223

Концепцията на “течната среда” в иновациите

$
0
0
Концепцията на "течната мрежа" в иновациите

Концепцията на "течната среда" в иновациите

След статията “Концепцията на “съседното възможно” в иновациите”, продължаваме напред в изследване на закономерностите на иновациите и ще разгледаме отблизо още една характерна идея, свързана с концепцията на “течната среда” в иновациите.

За целта ще използваме като отправна точка “Как се раждат добрите идеи. Естествената история на иновациите” от Стивън Джонсън, но акцентът в статията ще е върху работната среда и мениджърската компетентност, които са “моторът” на иновациите в съвременните организации.

Какво е “течна мрежа”?

Според Стивън Джонсън добрата идея е “мрежа” – тя възниква в мрежа от мозъчни клетки и следва определена схема.

Търсейки аналогия между добрата идея и течната мрежа, Джонсън стига до извода, че течната мрежа създава обещаваща обстановка за добрите идеи. Такава течна мрежа е например всяка водна среда, в която възникват различни конфигурации чрез произволни връзки между молекулите.

За разлика от течната среда, в други видове среди не могат да се получат произволни връзки между молекулите. Например, в газовата среда, в която цари хаос, това не е възможно. Произволните връзки не са възможни и в твърдата среда – там връзките са стабилни и не подлежат на промени.

Организациите имат различни среди. Има такива, в които работната среда е хаотична – въздухът вътре ухае на хаос. Хаосът в организацията на работа, в изпълнението, в контрола по изпълнение, хаос и в резултатите, не съдействат и не провокират идеи. Дори и да се породят такива, поради царящият хаос, идеите остават нереализирани.

По същия начин въздейства и прекалено “твърдата” работна среда. Там е характерен стремежът към запазване на статуквото чрез прекалено много твърди правила, норми и убеждения. Това няма как да провокира иновации. Твърдата среда е против иновациите и ги задушава още в момента на споделяне на идеята.

Каква е историята на креативността на Земята?

Да се върнем към течната мрежа.

Невроните в човешкия мозък са типичен пример за течна мрежа. Тяхното количество е сто милиона и всички помежду си са взаимно свързани. Мрежата от неврони е способна да запази полезните структури за дълги периоди от време.

Учените казват, че начините за формиране на връзки са по-стари и от самите мозъчни неврони. Връщат ни към началото на самия живот, когато течната мрежа от “жадуващите за връзки въглеродни атоми” се сблъсквали с други елементи като кислород, азот, фосфор, сяра. А 99% от тялото на всички живи организми на планетата са изградени от тези елементи.

Това свидетелства за уникалното свойство на въглеродния атом – неговата комбинативна сила. Въглеродът е свръзка.

Същевременно учените казват, че въглеродът може да е талантлив свързочник, но ако липсва подходящата среда, той не е в състояние да се сблъсква произволно, да се свързва с други елементи и да създава различни вериги. Когато въглеродните връзки са между водните молекули, те са десет пъти по-здрави, а това от своя страна придава на водната среда редица важни съществени свойства.

Накратко, историята на креативността на Земята започва с течната, гъсто наситена мрежа, състояща се от жадуващи за връзки въглеродни атоми и среда, която окуражава сблъсъците между всички останали елементи.

Как да приложим това към иновациите в работната среда?

Може ли работната среда да е “течна”?

Работната среда в една организация може да е “течна”. Това, което е необходимо е да се създава и поддържа като течна. Специалистите са единодушни, че кръгът от хора, в хармония с определени управленски техники и техники за комуникация създават характеристиките на течната среда.

Как обаче да създадем кръг от хора?

Можем да започнем от физическата обстановка в офиса.

Ако искаме да провокираме идеи и иновации, първото което трябва да направим е да създадем отворен офис – без стени и прегради. Ако има “стени”, то нека да са по-ниски, с възможности да се пише на тях.

Трябва да има места, около които хората да се събират, за да комуникират – маси, диван, кафе машина. По този начин пространството ще предизвика поток от мисли. Това ще е колективен поток от активирани умове.

Физическата среда е важна, но не е достатъчна. Важни се техниките и формите на комуникации, за да могат активираните умове да се съединят. Много пъти сме говорили и писали за тях – груповите обсъждания, съвещания, работните срещи, посветени на неразрешени проблеми в работата.

Техниките за комуникация са важни, но и те не са достатъчни. Трябва компетентно ръководство, което да прави много неща:

В резюме

Повечето от нещата, които прочетохте по-горе, са известни. В някои фирми у нас те се използват, в други не. Нека не оставаме с погрешно впечатление, че иновациите изискват промяна от типа на инвестиции в скъпи офиси и супер модернистична среда.

Поуката от естествената история на иновациите е, че за да има нещо ново, преди всичко е нужно да има елементи, които да жадуват да установяват връзки с други елементи, да има “други елементи”, които ще установят връзка с “тези, които жадуват връзката”, да има обстановка, която стимулира връзките и ги поддържа.

Ето три съвета в това отношение:

  1. Проверете има ли такива “елементи”, т.е. има ли такива хора, такива служители във вашата фирма. Ключовите служители са мениджърите. Помислете каква е тяхната мениджърска компетентност, имат ли дефицит на типичните за съвременния мениджър компетенции, имат ли потенциал да ги развият или са “безнадежден случай”.
  2. Огледайте организацията на работа във фирмата. Ако преобладават индивидуалните задачи и се разчита на индивидуалния труд, то няма как да очакваме групов и екипен труд, следователно и по-чести иновации.
  3. Прегледайте фирмените си цели. Какви са те? Постижими ли са, конкретни ли са, могат ли да бъдат измервани, когато се отчитат резултатите?

Снимка: Studio Roosegaarde


Viewing all articles
Browse latest Browse all 1223

Trending Articles